Quantcast
< sekcia Slovensko

Sezóna vonkajších alergénov skončila, nastupujú vnútorné

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

V bytových priestoroch sú zastúpené najmä drobné roztoče čeľade Pyroglyphidae (veľkosť ich tela je 0,2 - 0,4 mm podľa druhu a pohlavia).

Banská Bystrica 18. novembra (TASR) - Spolu so zvýšeným zatepľovaním panelových domov a tým aj zvyšovaním ich vnútornej vlhkosti dochádza v poslednom období k väčšiemu výskytu roztočov a nimi spôsobených alergií. Alergény jednotlivých druhov roztočov nie sú síce celkom totožné, ale sú si veľmi blízke a spôsobujú v organizme skrížené reakcie, u alergikov, predovšetkým detí, môžu vyvolať ťažké a dlhotrvajúce astmatické ťažkosti, zápaly nosnej sliznice, nádchy, prípadne zápaly očných spojiviek.

"Roztoče vylučujú alergény – tráviace enzýmy obsiahnuté v ich exkrementoch, tie sú silne hygroskopické a vo vlhkom prostredí prenikajú z exkrementov, prilepujú sa na prachové častice a spolu s nimi ich vdychujeme," uviedla Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktoré sa venuje aj rozširovaniu diagnostiky ďalších alergénov v životnom prostredí. V rámci špecializácie medzi laboratóriami biológie životného prostredia pri jednotlivých RÚVZ v SR sa ako jediné venuje aj laboratórnej diagnostike prítomnosti alergénov roztočov v bytovom prachu.

"Princípom metódy je za pomoci biochemického testu stanoviť prítomnosť alergénov v exkrementoch roztočov obsiahnutých vo vzorkách prachu z vnútorného prostredia, nájsť zdroj a miesta najväčšieho výskytu roztočov a overiť potrebu ich likvidácie aj iným spôsobom ako vysávaním. Exkrementy roztočov ako látky ohrozujúce zdravie si totiž udržiavajú schopnosť alergizovať človeka až jeden rok," vysvetlila Lafférsová.

Podľa nej v zimnom období ľudia trávia viac času vo svojich obydliach, preto sú aj viac vystavovaní inhalačným alergénom vo vnútornom prostredí svojich bytov a domov. V bytových priestoroch sú zastúpené najmä drobnými roztočmi čeľade Pyroglyphidae (veľkosť ich tela je 0,2 - 0,4 mm podľa druhu a pohlavia). Vo vlhkých starých domoch s lokálnym vykurovaním bol výskyt roztočov zreteľne častejší a vyšší ako v suchých novostavbách s centrálnym kúrením.

Vývoj roztočov je veľmi rýchly. U samičiek je jedna alebo viac periód kladenia vajíčok, z toho prvá trvá asi 30 dní a samička v jej priebehu kladie jedno až dve vajíčka voľne na substrát. V ďalších periódach, ktoré nasledujú po krátkych prestávkach, je počet nakladených vajíčok už malý. Optimálna teplota pre vývoj je 22 - 25 stupňov Celzia, vzdušná vlhkosť 70 - 80 percent, prípadne aj viac. V ľudských obydliach sa roztoče živia predovšetkým šupinkami kože, ktoré sú tiež súčasťou prachu. Do bytov sa dostávajú pasívne s rôznymi predmetmi, zavlieka ich i sám človek vo vlasoch, na oblečení a podobne.