Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

VIDEO: SNEH ZASYPAL SLOVENSKO: Hasiči zasahovali pri nehodách

Na snímke dopravná nehoda troch vozidiel, ktorá sa stala v katastri mesta Nemšová v časti Nová Nemšová v stredu 7. februára 2018. Ako informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová, zrazili sa dve osobné a jedno nákladné motorové vozidlo. Zranenia utrpeli dve osoby. Foto: TASR - Prezídium HaZZ

V Trnavskom kraji absolvovali od rána jedenásť výjazdov. Situáciu naďalej SLEDUJEME.

Bratislava 7. februára (TASR) - Na slovenských cestách treba byť opatrný aj v najbližších dňoch. Pre celé územie Slovenska platí predbežne až do piatka (9.2.) výstraha prvého stupňa pred poľadovicou. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke.

Na opatrnosť vyzýva aj Slovenská správa ciest (SSC). Aktuálne s hmlou a viditeľnosťou do 100 m treba počítať v lokalitách Horelica, Čierne-Polesie, Iliašovce, Svrčinovec, Skalité, Brodno a Čadca. Pre husté sneženie sú opäť pre nákladnú dopravu nad 10 m uzatvorené horské priechody I/59 Donovaly a Šturec, rovnako aj horský priechod Šútovce.

Na zľadovatený sneh si treba dávať pozor na úsekoch ciest II/558 Stakčín - Ulič, II/584 Pavčina Lehota - Jasná a na cestách III. triedy v oblasti Stakčína - okres Humenné. Cesta II/584 Srdiečko - Bystrá ostáva naďalej prejazdná len za použitia snehových reťazí, platí to pre všetku dopravu.

Meteorológovia vydali na stredu 7. februára 2018 výstrahu pred snežením na takmer celom území SR.
Foto: www.shmu.sk


Stella centrum upozorňuje vodičov aj na viaceré neupravené a zasnežené cesty. Tie sú momentálne medzi Suchou nad Parnou a Trnavou, z Hlohovca do Radošiny, medzi Oponicami a Bošanmi, v centre Banskej Štiavnice sú cesty neupravené a ťažko prejazdné. Medzi Kraľovanmi a Dolným Kubínom je na ceste poľadovica a na horskom priechode Fačkovské sedlo sa pre zasnežené a neupravené cesty šmýka viacero kamiónov.Podľa portálu zjazdnost.sk by mali byť prejadzné všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty, cesty I., II. a III. triedy, ako aj horské priechody.
Medzi Senicou a Myjavou sa zrazila dodávka s autobusom


Medzi Senicou a Myjavou sa stala v stredu v popoludňajších hodinách dopravná nehoda autobusu pravidelnej linky a dodávky, informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Trenčíne Elena Antalová.

Medzi Senicou a Myjavou sa stala 7. februára 2018 dopravná nehoda autobusu pravidelnej linky a dodávky.
Foto: TASR - Vladimír Miček

Vodič dodávky Iveco jazdil po ceste II/581 smerom od Myjavy a v pravotočivej prudkej zákrute neprispôsobil rýchlosť jazdy poveternostným podmienkam a vlastnostiam vozidla a dostal šmyk. "V dôsledku neho prešiel do protismeru, kde sa zrazil s oprotiidúcim autobusom, ktorý riadil 51-ročný vodič z Myjavy," priblížila hovorkyňa.

Medzi Senicou a Myjavou sa stala 7. februára 2018 dopravná nehoda autobusu pravidelnej linky a dodávky.
Foto: TASR - Vladimír Miček

Vodiča autobusu jednorazovo ošetrili na mieste nehody. "Vo vozidle bola v čase nehody jedna cestujúca, ktorá utrpela ľahké zranenie. Vodič dodávky skončil bez zranení," doplnila Antalová.

Dopravnú nehodu vyšetrujú novomestskí dopravní policajti.

Pri odstraňovaní následkov dopravnej nehody narazilo do hasičského vozidla auto


Hasiči zasahujú v katastri mesta Stará Turá pri dopravnej nehode troch automobilov. Informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová.Pri nehode sa podľa nej v dôsledku zasneženej vozovky zrazili osobné, dodávkové a nákladné vozidlo, nikto neutrpel zranenie. „Počas zásahu hasičov došlo k nárazu ďalšieho auta do odstaveného hasičského vozidla z dôvodu nerešpektovania pokynov usmerňovania dopravy príslušníkom polície,“ doplnila s tým, aby vodiči rešpektovali pokyny zasahujúcich príslušníkov.

Na Orave a Liptove sneží, cesty sú však plne prejazdné


Na viacerých úsekoch liptovských a oravských komunikácií pribudlo v priebehu dňa väčšie množstvo snehu. Podľa informácií Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je však situácia na cestách stabilizovaná a zatiaľ nedošlo k žiadnym kritickejším udalostiam.

"Napriek sneženiu sú všetky cesty zjazdné. V teréne sa momentálne pohybujú všetky naše vozidlá údržby," uviedol pre TASR riaditeľ závodu Liptov Správy ciest ŽSK Martin Kögel s tým, že od rána pribudlo na cestách približne päť centimetrov nového snehu. Mierne problematický bol podľa neho v dopoludňajších hodinách prejazd cez horský priechod Čertovica, kde sa šmýkalo viacero kamiónov, no v súčasnosti premávka funguje bez väčších komplikácií.

Na náročnejší prejazd sa podľa Slovenskej správy ciest (SSC) treba pripraviť na cestách tretej triedy v obvode Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok a Liptovské Matiašovce, kde sa miestami nachádza utlačená dvojcentimetrová vrstva snehu. "V úseku medzi Pavčinou Lehotou a Jasnou je miestami zľadovatený sneh. Horský priechod Huty je pokrytý vrstvou čerstvého kašovitého snehu," uvádza sa na stránke SSC.

Riaditeľ závodu Orava Správy ciest ŽSK Jozef Oršuliak informoval, že doprava na oravských cestách je aktuálne bezproblémová, cesty sú prejazdné a dispečingu doposiaľ neboli nahlásené vážnejšie problémy. "Síce sneží, no nedeje sa nič mimoriadne," spresnil.

Miestami utlačená dvojcentimetrová vrstva snehu sa podľa SSC nachádza v úseku cesty medzi Trstenou a Suchou Horou, Podbielom a Hutami a na cestách tretej triedy v obvode Trstená.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na stredu pre oblasť Liptova a Oravy výstrahu prvého stupňa pred snehovými zrážkami a poľadovicou. Výstraha pred poľadovicou bude podľa SHMÚ pretrvávať aj vo štvrtok (8.2.).

Cesty v Trenčianskom kraji sú po snežení zjazdné, údržbu zabezpečuje 34 vozidiel


Cesty na území Trenčianskeho samosprávneho kraja sú po stredajšom snežení zjazdné, pokryté sú vrstvou snehu od jedného do dvoch centimetrov. Informovala Slovenská správa ciest.

Asi trojcentimetrová vrstva snehu je len na cestách III. triedy v okrese Bánovce nad Bebravou, dvojcentimetrová vrstva čerstvého snehu je na cestách III. triedy v Myjavskom okrese.

Na horských priechodoch Šútovce, Homôlka a Skýcov je asi centimetrová vrstva snehu, zjazdné sú len so zimnými pneumatikami. Horský priechod Šútovce je v zimnom období uzatvorený pre vozidlá nad desať metrov.

Podľa informácii zo Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja zabezpečuje momentálne údržbu krajských ciest 34 vozidiel.

Od rána mali hasiči v Trnavskom kraji jedenásť výjazdov k dopravným kolíziám


Jedenásť výjazdov absolvovali hasiči v Trnavskom kraji v stredu od rána v súvislosti s hustým snežením. Pri dopravných kolíziách neprišlo k vážnejším zraneniam, tri autá skončili prevrátené v priekope.

Podľa vedúceho operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trnave Martina Krajčoviča k nehodám začalo prichádzať krátko po 7. hodine, keď v regióne začalo snežiť a najviac udalostí sa stalo do 10. hodiny.

"Osobné autá v priekope evidujeme pri Veľkom Mederi, pri Trnave v smere na Ružindol i pri Brodskom," povedal pre TASR. Na diaľničnom úseku sa stali dve nehody, pri Zelenči sa zrazili dve osobné autá a pri Červeníku nezvládol jazdu vodič jedného vozidla. Osobné auto s nákladným sa zrazilo na obchvate Galanty, v Šúrovciach sa zrazili tri osobné autá, v Trakoviciach dve a v Senici rovnako dve osobné vozidlá.

Podľa Krajčoviča ide pravdepodobne o neprispôsobenie jazdy stavu vozovky. Technické výjazdy v súvislosti so snežením hasiči do 13. hodiny nemali.

Cestné komunikácie sú podľa webovej stránky Správy a údržby ciest Trnavského samosprávneho kraja zjazdné, niekde s vrstvou kašovitého snehu.

Sneženie zatiaľ vážnejšie problémy v nitrianskej doprave nespôsobilo


Husté sneženie, ktoré v stredu ráno zasiahlo západné Slovensko, dopravu v nitrianskom regióne vážnejšie nenarušilo. Pre TASR to uviedol Ľubor Andrášik z Regionálnej správy a údržby ciest v Nitre.

Sneh tu začal padať o ôsmej hodine ráno. O jeho odstraňovanie z ciest sa momentálne stará 12 mechanizmov. "V teréne máme už od rána sypače a ďalšiu techniku. Vonku sneží, ale situácia je normálna. Cesty sú momentálne všade zjazdné, nemáme žiadne informácie o problémoch v doprave," povedal Andrášik.

Podľa jeho slov by malo sneženie ustať v nočných hodinách. "Neskôr v noci je možné vytváranie námrazy, ale sme na to pripravení, takže neočakávame žiadne vážne dopravné problémy," dodal Andrášik.

Bratislava: Desiatky minút meškajú linky MHD i prímestské autobusy


Sneženie a zhoršujúca prejazdnosť po cestách hlavného mesta SR, spôsobená i viacerými nehodami, zapríčinila meškania nielen liniek MHD, ale aj prímestskej autobusovej dopravy. "V súčasnosti naše linky meškajú v rozpätí od 40 do 50 minút," informovala Eva Vozárová, hovorkyňa spoločnosti Slovak Lines, ktorá zabezpečuje v Bratislavskom kraji regionálnu autobusovú dopravu.

"Vzhľadom na momentálny vývoj situácie očakávame, že meškania budú ešte narastať, a to najmä v čase popoludňajšej dopravnej špičky," avizovala Vozárová. Zároveň však uviedla, že pri autobusoch najhustejšej linky, na trase Bratislava – Schwechat – Viedeň, nie sú žiadne zdržania, na tejto linke jazdia autobusy podľa cestovného poriadku.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) na svojom webe informuje, že linky MHD premávajú s meškaním 30 a viac minút. Najväčšie problémy zaznamenáva dopravca pri trolejbusovej doprave v kopcovitých častiach mesta, Palisádach, Kramároch i Kolibe.

Pri Nemšovej sa zrazili tri vozidlá, dve osoby sú zranené, cesta je uzavretá


Príslušníci Hasičského a záchranného zboru momentálne zasahujú pri dopravnej nehode troch vozidiel, ktorá sa stala v katastri mesta Nemšová v časti Nová Nemšová.Ako informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová, zrazili sa dve osobné a jedno nákladné motorové vozidlo. Zranenia utrpeli dve osoby. Cesta je momentálne neprejazdná v oboch smeroch.

Hasiči sú v permanencii, zasahovali i pri nehode autobusu s nákladným autom


Hasiči majú dnes plné ruky práce s odstraňovaním následkov dopravných nehôd. Predpoludním boli vyslaní i k dopravnej nehode autobusu s nákladným vozidlom, ktorá sa stala na ceste II. triedy v katastri mesta Myjava.

"Pri nehode narazil autobus do nákladného auta a skončil mimo cesty. V dôsledku kolízie sa zranil vodič autobusu, jediná cestujúca v autobuse zranenia neutrpela," informovala TASR Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Dodala, že cesta je uzavretá v oboch smeroch.Doteraz najviac výjazdov (10) zaznamenali hasiči do týchto chvíľ v Trnavskom kraji. "V Trenčianskom kraji zasahovali počas dňa už šesťkrát, v Nitrianskom a Prešovskom kraji mali päť výjazdov k dopravným nehodám, v Žilinskom štyri a v Banskobystrickom, Bratislavskom a Košickom kraji museli zasahovať v troch prípadoch," priblížila Farkasová.

Dodala, že hasiči zasahujú pri viacerých dopravných nehodách aj v týchto chvíľach.

Poslanci majú pre sneh stále problém s dochádzkou, hlasovanie odsunuli


Problémy poslancov Národnej rady SR s dochádzkou do rokovacej sály pretrvávajú aj po dvoch hodinách od začiatku rokovania. Pre ich údajne nízky počet sa tak tradičné hlasovanie o prerokovaných bodoch o 11. hodine vynechá a hlasovať sa bude až podvečer.

O situácii s chýbajúcimi poslancami informoval podpredseda NR SR Béla Bugár (Most-Híd) s tým, že problémy s dopravou v súvislosti so snežením v Bratislave stále pretrvávajú. Plénum mu odklad hlasovania odobrilo všeobecným súhlasom.

Cestári upozorňujú na husté sneženie, zníženú viditeľnosť i poľadovicu


Streda na cestách je riziková. Motoristi musia počítať s hustým snežením, zníženou dohľadnosťou i poľadovicou. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk."Limitovaná dohľadnosť na 100 metrov je v dôsledku hustého sneženia na cestách v oblasti Bratislavy, Nitry, Banskej Štiavnice i na diaľnici D1 Bratislava - Trnava," spresňujú cestári.Horský priechod Donovaly zasa museli pre silné sneženie uzatvoriť pre nákladnú dopravu nad desať metrov. Cestári dodávajú, že na hlavných cestách v Bratislave a takisto i na viacerých cestách II. triedy v oblasti Vysokých Tatier, Nízkych Tatier, Kremnice, severovýchodného Slovenska i Gemera je miestami zľadovatený sneh do dvoch centimetrov.


POZRITE SA, kde v BRATISLAVE sa nachádzajú ODHŔŇAČE SNEHU.


MHD v Bratislave mešká vyše polhodinu, polícia vyzýva vodičov k opatrnosti


Linky mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Bratislave premávajú v aktuálnych poveternostných podmienkach s minimálne 30-minútovým meškaním. Informuje o tom Dopravný podnik Bratislava (DPB) na svojej internetovej stránke.

Upozorňuje, že sneženie naďalej komplikuje trolejbusovú dopravu v kopcovitých častiach mesta na Kramároch a Palisádach. "Na Kolibu už trolejbusy jazdia," informuje DPB na webe.

Zamestnanci DPB sú v pohotovosti, v teréne čistia zastávky, trate a obratiská MHD. Situáciu rieši dopravca v súčinnosti s dispečingom zimnej údržby bratislavského magistrátu.

Hlavné mesto od skorých ranných hodín začalo s celomestským likvidačným posypom. "Aktuálne je v teréne 43 sypačov nad 4 tony, 11 sypačov pod 4 tony a 88 pracovníkov, ktorí zabezpečujú ručné dočisťovanie odhrnutých komunikácií," informovala hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer.

K opatrnosti na cestách, vzhľadom na poveternostnú situáciu, vyzvala vodičov i chodcov aj polícia. Na sociálnej sieti informuje, že vo viacerých mestských častiach na exponovaných ťahoch eviduje dopravné nehody, ktoré výrazne komplikujú dopravu. Apeluje preto na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a pomalšiu jazdu. "Tá potenciálne ušetrená minúta nestojí za všetky starosti, ktoré môžete dopravnou nehodou spôsobiť sebe alebo ostatným vodičom," prízvukujú policajti.Zatiaľ bez obmedzení je prevádzka na bratislavskom letisku. "Lietadlá pristávajú i odlietajú podľa platného letového poriadku. Pracovníci letiska sú v pohotovosti, očisťujú priebežne letové dráhy," uviedla hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.Sneženie odstavilo trolejbusy v kopcovitých častiach hlavného mesta


Sneženie v hlavnom meste už spôsobilo prvé komplikácie v premávke bratislavskej MHD. "V kopcovitých terénoch v lokalitách Palisády, Kramáre i Koliba je v dôsledku zlých poveternostných podmienok odstavená trolejbusová doprava," informovala hovorkyňa DPB Adriana Volfová. "Situáciu operatívne riešime s dispečingom zimnej údržby bratislavského magistrátu," dodala hovorkyňa.Plynulosť prímestských autobusových liniek zatiaľ sneženie nepoznačilo. "Autobusy zo všetkých smerov jazdia bez mimoriadnych zdržaní," uviedla hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová.

"Mimoriadna situácia smerom na stanicu. Trolejbusy blokujú premávku. Nevedia sa dostať smerom hore k stanici", napísal redakcii Teraz.sk čitateľ Rado.

K opatrnosti vyzýva vodičov i chodcov tiež bratislavská polícia. Vodičov žiada, aby znížili rýchlosť, dodržiavali bezpečný odstup, chodcov vyzýva zasa k tomu, aby svojím pohybom neohrozili bezpečnosť premávky. "Brzdná dráha sa pri zasnežených cestách predlžuje a vodič môže mať problém zastať tak, aby nedošlo ku kolízii," upozornila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave Veronika Slamková. Vzhľadom na zníženú viditeľnosť odporúčala tiež chodcom používať reflexné prvky.

"Povyhadzovali nás z autobusu. Na Patrónku bus nevylezie," napísala do redakcie Teraz.sk čitateľka Marta z Bratislavy.
Foto: Teraz.sk