< sekcia Slovensko

SHMÚ: V okrese Prievidza platí 2. stupeň výstrahy pred povodňou

Na archívnej snímke rozvodnený potok v Svätom Kríži, okres Liptovský Mikuláš, 13. novembra 2019. Foto: TASR Miroslava Mlynárová

V niektorých okresoch sa na horách v polohách nad 1500 metrov miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu.

Bratislava 23. januára (TASR) - V okrese Prievidza platí druhý stupeň hydrologickej výstrahy pred povodňou z topiaceho sa snehu a dažďa. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.

"Vzhľadom na existujúce snehové zásoby v povodiach, oteplenie a očakávaný dážď je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity," uvádzajú meteorológovia. Hydrologická výstraha prvého stupňa pred povodňami z topiaceho sa snehu a dažďa platí v okresoch Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Bánovce nad Bebravou, Považská Bystrica, Žilina, Žiar nad Hronom, Žarnovica, Levice a Liptovský Mikuláš.

V niektorých okresoch Banskobystrického, Prešovského a Žilinského kraja platí do 18.00 h výstraha prvého stupňa pred vetrom na horách. V týchto okresoch sa na horách v polohách nad 1500 metrov miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu.

V Jelšave platí upozornenie na vznik smogovej situácie pre častice PM10. Vyhlásilo ho SHMÚ a potrvá až do odvolania. 

SHMÚ vydal aj výstrahu pred poľadovicou, ktorá bude platiť od 23.00 h. Výstraha prvého stupňa sa bude vzťahovať na niektoré okresy v Bratislavskom, Trenčianskom a Trnavskom kraji.