Quantcast
< sekcia Slovensko

SHMÚ: Rátajte s búrkami v Bratislavskom kraji a okrese Dunajská streda

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Meteorológovia hovoria o výskyte búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 mm za 30 minút, alebo 40 mm za 3 hodiny.

Bratislava 5. júna (TASR) - Počas noci a v pondelok (6. 6.) ráno treba rátať s búrkami najmä v Bratislavskom kraji a okrese Dunajská Streda. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre tieto regióny výstrahu prvého stupňa.

Meteorológovia hovoria o výskyte búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 mm za 30 minút, alebo 40 mm za 3 hodiny. Rovnako upozorňujú na sprievodný nárazový vietor s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu, ako aj na krúpy.

"Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov a podobne)," priblížil SHMÚ. Dodal, že vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch, krúpy zas môžu poškodiť vegetáciu. "Súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku," varujú meteorológovia.