< sekcia Slovensko

SHMÚ vydal výstrahu druhého stupňa pred povodňami v Žilinskom kraji

Ilustračná snímka. Foto: TASR/KR HaZZ v Žiline

Okrem výstrahy druhého a prvého stupňa pred povodňami naďalej platí výstraha prvého stupňa pred búrkami pre Banskobystrický, Trenčiansky, Košický, Nitriansky a Žilinský kraj.

Bratislava 2. júla (TASR) – Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu druhého aj prvého stupňa pred povodňami v niektorých okresoch Žilinského kraja. SHMÚ o tom informoval na svojej webovej stránke.

"Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity (PA)," uviedli meteorológovia s tým, že je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov.

Okrem výstrahy druhého a prvého stupňa pred povodňami naďalej platí výstraha prvého stupňa pred búrkami pre Banskobystrický, Trenčiansky, Košický, Nitriansky a Žilinský kraj. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.