Quantcast
< sekcia Slovensko

Sieť nemocníc Svet zdravia chce z plánu obnovy postaviť dve nemocnice

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Michal Svítok

Veríme, že sa budeme môcť uchádzať aj o menšie rekonštrukcie z plánu obnovy pre ďalšie regionálne nemocnice, doplnil generálny riaditeľ siete Radoslav Čuha.

Bratislava 12. mája (TASR) - Sieť nemocníc Svet zdravia chce z plánu obnovy postaviť dve nové nemocnice v Humennom a Rimavskej Sobote, realizovať prístavbu v Spišskej Novej Vsi a v Michalovciach a tiež rekonštruovať oddelenie v Topoľčanoch. V tejto súvislosti požiadala o rokovania s predsedom vlády Eduardom Hegerom (OĽANO) a ministerstvom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO), tie zatiaľ neprebehli. Vo štvrtok o tom informoval generálny riaditeľ siete Radoslav Čuha.

"V súčasnosti realizujeme prípravnú fázu, ktorá je nevyhnutná na dodržiavanie šibeničných termínov plánu obnovy. V príprave budeme i naďalej pokračovať z vlastných zdrojov, avšak len do momentu, pokiaľ bude výstavba nemocníc do termínu 30. júna 2026 uskutočniteľná a budeme ju vedieť garantovať," priblížil Čuha.

Projekty už podľa jeho slov majú podporu zastupiteľstiev všetkých vyšších územných celkov (VÚC), ktoré sú vlastníkmi pozemkov a budov v daných lokalitách. "Teší nás jednoznačná podpora zo strany VÚC. (...) My máme aj naďalej záujem o dlhodobé prevádzkovanie nemocníc a zabezpečovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Súčasne veríme, že sa budeme môcť uchádzať aj o menšie rekonštrukcie z plánu obnovy pre ďalšie regionálne nemocnice," doplnil generálny riaditeľ.

Plán obnovy je súčasťou mechanizmu, ktorý predstavuje najväčší stimulačný balík v histórii Európskej únie. Cieľom je obnoviť Európu po pandémii. Kľúčovou súčasťou Plánu obnovy a odolnosti SR je už schválená reforma siete nemocníc. Projekty, na ktoré budú použité peniaze v súvislosti s obnovou nemocníc, zatiaľ známe nie sú. Výzva má byť podľa predbežného harmonogramu zverejnená v septembri. Lengvarský nedávno avizoval, že témou sa bude zaoberať aj koaličná rada.