Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Slovensko

Šimečka: Postup pri rokovaní o odvolávaní Šimkovičovej je nedôstojný

Na snímke podpredseda Národnej rady SR Michal Šimečka (Progresívne Slovensko). Foto: TASR Jaroslav Novák

O návrhu na odvolanie ministerky sa malo rokovať v pondelok (12. 2.), no parlament nebol uznášaniaschopný. Rovnaký scenár sa opakoval aj v utorok.

Bratislava 13. februára (TASR) - Priebeh mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR o odvolávaní ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) a aj ďalší postup označil predseda PS Michal Šimečka za nedôstojný. Nerozumie, prečo predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) nezaradil schôdzu na termín, v ktorý by mohla prísť aj ministerka. Šimkovičová je totiž na pracovnej ceste.

Poslankyňa Zora Jaurová (PS) avizuje, že opozícia bude kroky ministerky naďalej "veľmi pozorne sledovať". Pripomenula, že na aktuálnej schôdzi je predložených niekoľko návrhov, ktoré sa týkajú rezortu kultúry. Myslí si, že do ďalšieho pokusu o odvolávanie ministerky sa nazbierajú ďalšie dôvody na jej odchod. Šimečka dodal, že nie je vylúčené, že sa budú pokúšať o odvolávanie ďalších ministrov.

Šimečka pripomenul, že schôdza sa mohla konať aj minulý týždeň v piatok (9. 2.), keď ministerka nebola odcestovaná. Vzhľadom na to, že sa schôdza nezačala pre nedostatok poslancov, mohol Pellegrini podľa Šimečku zaradiť bod na aktuálnu riadnu schôdzu. "Považujem rozhodnutie predsedu parlamentu za hraničný výklad rokovacieho poriadku, pretože stále mohol zaradiť tento bod na prebiehajúcu schôdzu," doplnila Jaurová s tým, že Šimkovičová ignoruje NR SR aj podpisy, ktoré občania dali pod výzvu na jej odstúpenie.

O návrhu na odvolanie ministerky sa malo rokovať v pondelok (12. 2.), no parlament nebol uznášaniaschopný. Rovnaký scenár sa opakoval aj v utorok. V rokovacej sále bolo prítomných málo poslancov, preto sa rokovanie nemohlo začať. Pellegrini presunul návrh na odvolanie na nasledujúcu schôdzu NR SR.

Návrh na odvolanie Šimkovičovej podali opoziční poslanci z PS a SaS. Ministerka podľa nich neprimerane zasahuje do slobody kultúry svojimi výrokmi a krokmi. Problém vidia aj v zmene pri umeleckých fondoch, obávajú sa zničenia ich verejnoprávnej podstaty a nezávislosti.