Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Slovensko

Šimečka: PS nepodporí zmeny volebného systému

Na snímke podpredseda parlamentu a líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

O možnej zmene volebného systému hovorili vo víkendových politických diskusiách minister vnútra a predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok s opozičným poslancom a lídrom KDH Milanom Majerským.

Bratislava 24. júna (TASR) - Opozičné PS sa v dlhodobom horizonte nebráni diskusii o volebnom systéme, treba sa však podľa neho pozerať aj na to, kto zmeny navrhuje a s akou motiváciou. Zmeny volebného systému z dielne vládnych strán nepodporí. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu PS Michala Šimečku.

"Každého, kto teraz uvažuje o zmene volebného systému, by som sa spýtal, či naozaj na Slovensku nemáme väčšie a dôležitejšie problémy," poznamenal Šimečka. Obáva sa tiež, že ak zmeny navrhujú strany zo súčasnej vlády, ich motiváciou pre zmeny volebného systému bude snaha zabetónovať sa pri moci. "Bol by som preto veľmi opatrný a za PS môžem povedať, že niečo také určite nepodporíme," uzavrel.


O možnej zmene volebného systému hovorili vo víkendových politických diskusiách minister vnútra a predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok s opozičným poslancom a lídrom KDH Milanom Majerským. Zhodli sa, že Slovensko by mohlo mať viac volebných obvodov. Minister avizoval, že Hlas-SD príde s touto myšlienkou pred koalíciu a chce o tom diskutovať. KDH je za osem volebných obvodov určených hranicami samosprávnych krajov. Majerský si vie predstaviť, že by v tomto prípade hnutie dodalo koalícii hlasy na schválenie návrhu.

Mimoparlamentná Maďarská aliancia víta zámer na zmenu volebného systémuMimoparlamentná Maďarská aliancia víta zámer na zmenu volebného systému. Ten súčasný podľa strany nezohľadňuje princíp regionalizmu a znevýhodňuje južnú a východnú časť Slovenska. Stanovisko TASR poskytla hovorkyňa strany Évi Pálinkás.

Strana sa v roku 2023 vo voľbách nedostala do Národnej rady (NR) SR. Pripomenula však, že v štyroch "južných" krajoch Slovenska prekročila päťpercentnú hranicu hlasov, z toho v Trnavskom a Nitrianskom dosiahla vyše desať percent. "Zastúpenie tejto významnej časti voličov v súčasnosti absentuje v parlamente. Táto téma potrebuje odbornú diskusiu, do ktorej sa chceme zapojiť," uviedla.