Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. jún 2024Meniny má Meniny má Vratislav
< sekcia Slovensko

SIS: Balkánska mafia sa opäť snažila získavať povolenia na pobyt v SR

Na archívnej snímke riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Michal Aláč. Foto: TASR - Martin Baumann

V hodnotenom období informačná služba zaznamenala aj intenzívnejší prienik ruskojazyčných skupín organizovaného zločinu na územie SR, ktoré sú už etablované v iných štátoch EÚ.

Bratislava 21. júla (TASR) - Aj v roku 2021 sa vyššie postavení členovia zločineckých skupín zo západného Balkánu snažili získať povolenia na pobyt v SR. Prípadne sa na území Slovenska legálne zdržiavali. Vyplýva to z neutajovanej verzie Správy o činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) za rok 2021.

"SIS v niektorých prípadoch zabránila udeleniu pobytu týmto osobám, ktoré SR často využívajú primárne na vytvorenie zázemia v EÚ a trestnú činnosť následne páchajú v iných členských krajinách," priblížili. V hodnotenom období informačná služba zaznamenala aj intenzívnejší prienik ruskojazyčných skupín organizovaného zločinu na územie SR, ktoré sú už etablované v iných štátoch EÚ. "Tieto skupiny sa snažia nahradiť rozložené domáce zločinecké skupiny a páchajú rôzne druhy násilnej a ekonomickej trestnej činnosti," podotkli.

V súvislosti s násilnou trestnou činnosťou odstupovala SIS príjemcom aj spravodajské informácie týkajúce sa vrážd v prostredí organizovaného zločinu, ku ktorým došlo v minulosti a doteraz neboli uzavreté, ako aj poznatky o príprave únosu či o vydieraniach.

"V rámci odhaľovania ekonomickej trestnej činnosti páchanej zločineckými skupinami sa služba zamerala na podvody s nadmernými odpočtami DPH a s neoprávneným znižovaním základu dane z príjmu a na pašovanie tovarov podliehajúcich spotrebným daniam," uviedla SIS v správe. Venovala sa aj problematike pašeráckych trás cez slovensko-ukrajinskú hranicu, "kde pri pašovaní tabakových výrobkov, ale aj drog dlhodobo spolupracujú domáce a ukrajinské skupiny organizovaného zločinu."

Vzhľadom na skutočnosť, že pozemná slovensko-ukrajinská hranica je pomerne dobre strážená, predmetné skupiny podľa SIS vlani často využívali nočnú leteckú prepravu a drony. "Spravodajskou cestou boli získané poznatky o zámere zrealizovať predaje nehnuteľností vo vlastníctve viacerých trestne stíhaných osôb s cieľom vyhnúť sa zaisteniu týchto nehnuteľností a ich následnému prepadnutiu v prospech SR," podotkli.

SIS získala tiež spravodajské poznatky o osobách z významnej podnikateľskej skupiny, ktoré sa po zadržaní jedného z jej popredných predstaviteľov snažili získať interné informácie z prostredia orgánov činných v trestnom konaní s cieľom monitorovať aktivity príslušníkov Policajného zboru, ktorí pracovali na predmetnom prípade.