Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Slovensko

SIS: Zadržané osoby nie sú v služobnom pomere k tajnej službe

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Michal Svítok

Uvedený prípad nie je pre spravodajskú službu nijako prekvapujúci, uviedla v pondelok hovorkyňa SIS.

Bratislava 14. marca (TASR) - Žiadna zo zadržaných osôb v súvislosti s trestným činom vyzvedačstva nie je v služobnom pomere k Slovenskej informačnej službe (SIS). TASR informácie poskytla hovorkyňa SIS Simona Svítková.

"SIS v súvislosti s medializovaným zadržaním určitých osôb orgánmi činnými v trestnom konaní nemôže z dôvodu ochrany záujmu na účely trestného konania a ochrany utajovaných skutočností poskytnúť bližšie informácie. Uvádza však, že uvedený prípad nie je pre spravodajskú službu nijako prekvapujúci," uviedla v pondelok hovorkyňa.

SIS deklarovala, že zabezpečovanie spravodajskej ochrany štátu aj pred najzávažnejšími činmi ohrozujúcimi jeho základy a bezpečnosť, vrátane nepriateľských aktivít cudzej moci, je jej najvyššou prioritou, čo preukazujú aj opatrenia súvisiace s uplatňovaním diplomatických prostriedkov a ďalších prostriedkov na ochranu suverenity Slovenskej republiky.

Denník N v pondelok informoval, že slovenské bezpečnostné zložky mali zadržať tri osoby pre podozrenie z vyzvedačstva, medzi nimi mal byť aj príslušník SIS či osoba spojená s webom Hlavné správy. Polícia avizovala, že bližšie informácie majú poskytnúť na utorkovej (15. 3.) tlačovej konferencii.

"Hlavné správy sa dištancujú od činnosti občasného nehonorovaného dopisovateľa, ktorý mal spolupracovať s ruskou rozviedkou," uviedol ich majiteľ Róbert Sopko. Poznamenal, že o tejto činnosti dopisovateľa nikto v redakcii nevedel. Sopko tvrdí, že jeho príspevky sa netýkali Ruska a nemal žiaden vplyv na chod Hlavných správ. "Preto žiadame, aby neboli zaťahované a spájané so súkromnou aktivitou tohto občasného dopisovateľa," dodal Sopko.