Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 25. marec 2023Meniny má Marián
< sekcia Slovensko

SIŽP rieši niekoľko prípadov úmyselných usmrtení vtákov

Ilustračná snímka. Foto: Archív TASR

V Šamoríne rieši inšpekcia páchateľa, ktorý stavebnú pur penu nastriekal rovno do hniezda. Sedela v ňom samička dážďovníka obyčajného a čakala na vyliahnutie vtáčat.

Bratislava 10. júna (TASR) - Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) rieši niekoľko úmyselných usmrtení vtákov. Pri preukázaní deliktu hrozí právnickej osobe pokuta do výšky 33.193 eur a fyzickej osobe do 9958 eur. SIŽP o tom informovala na sociálnej sieti.

Inšpektori riešia prípad v Novej Dubnici. Tam počas čistenia fasády domu zhodili pracovníci hniezda chránených belorítok. Rovnaký prípad sa stal v Malých Dvorníkoch v okrese Dunajská Streda, kde obchodný reťazec zhodil zo svojej budovy hniezda belorítok, približuje SIŽP.

V Šamoríne rieši inšpekcia páchateľa, ktorý stavebnú pur penu nastriekal rovno do hniezda. Sedela v ňom samička dážďovníka obyčajného a čakala na vyliahnutie vtáčat. Vtáky sa tam podľa SIŽP udusili.

Na tento prípad upozornila na sociálnej sieti aj Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Dunajské luhy. Akcia sa podľa nich konala počas dňa za pomoci horolezeckej techniky, dôvodom malo byť čistenie fasády domu. Na miestnej obhliadke ochranári spolu s políciou skonštatovali, že bolo upchatých minimálne sedem hniezdnych dutín. "Bolo by ich ešte viac, nebyť pohotovej reakcie miestnych obyvateľov, ktorí okamžite kontaktovali miestnu políciu a dotyčnú osobu tak vyrušili z dokončenia tohto nepochopiteľného činu," uviedla CHKO.

Ochranári tvrdia, že udalosť je v štádiu vyšetrovania a nejde o prvý prípad systematického ničenia hniezd chránených vtákov v mestách.

SIŽP v tejto súvislosti pripomína, že ministerstvo životného prostredia môže v mimoriadnych prípadoch vydať výnimku na odstránenie hniezd z fasád po zhodnotení odborníkmi. "Spravidla sa odstraňujú vtedy, keď vtáky nehniezdia," poukázala s tým, že potom sa náhradné hniezda osadia tam, kde to nebude problematické.