Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund
< sekcia Slovensko

M. Lajčák: Slovensko je v najužšom kruhu diskusií o EÚ

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Minister zdôraznil, že Slovensko už intenzívne pracuje na príprave summitu premiérov a prezidentov 27 členských štátov, ktorý sa bude konať 16. septembra v Bratislave.


Bratislava 20. júla (TASR) – O slovenskom predsedníctve v Rade EÚ a výzvach, ktoré stoja pred EÚ, diskutoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák na osobitných stretnutiach s predstaviteľmi expertnej komunity mimovládneho sektora SR a následne s veľvyslancami členských krajín EÚ. TASR o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.

Na oboch stretnutiach minister zhodnotil doterajší priebeh slovenského predsedníctva v Rade EÚ z hľadiska pripravenosti a kapacít. "Pripomenul aj prvé dva konkrétne úspechy, ktoré sa podarilo dosiahnuť od začiatku júla - otvorenie dvoch kľúčových kapitol v prístupovom procese EÚ so Srbskom a dohodu členských štátov o budúcoročnom rozpočte,“ uviedol rezort diplomacie.

"Slovensko je v najužšom kruhu európskych diskusií o budúcnosti EÚ, a preto je pre rezort diplomacie dôležité poznať názory a predstavy aktérov z rôznych oblastí spoločenského života a v týchto diskusiách ich názory zohľadniť,“ uviedol minister.

Zároveň zdôraznil, že SR už intenzívne pracuje na príprave summitu premiérov a prezidentov 27 členských štátov, ktorý sa bude konať 16. septembra v Bratislave. Lídri na ňom majú diskutovať o budúcnosti EÚ po odchode Británie.

Na pracovnom obede s veľvyslancami členských krajín EÚ pre Slovensko Miroslav Lajčák zhrnul doterajšie podujatia a kroky predsedníctva a oboznámil diplomatov s pripravovanými predsedníckymi zasadnutiami na Slovensku so zameraním na vonkajšie vzťahy a zahraničnú politiku.

Už v priebehu budúceho týždňa budú v Bratislave zasadať ministri pre európske záležitosti na neformálnej Rade EÚ pre všeobecné záležitosti (GAC). Začiatkom septembra prídu do hlavého mesta SR ministri zahraničných vecí EÚ na neformálne rokovanie Rady pre zahraničné záležitosti (Gymnich).

Lajčák: Integračné snahy Macedónska komplikuje dlhodobá politická kríza

Jednou zo slovenských predsedníckych priorít je udržanie dôveryhodnosti procesu rozširovania. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák to povedal dnes po prijatí podpredsedu vlády Macedónska pre európske záležitosti Arbra Ademiho. TASR o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.

Na archívnej snímke macedónski fanúšikovia tancujú pred štadiónom pred zápasom C-skupiny kvalifikácie o postup na EURO 2016 Slovensko - Macedónsko, 14. júna 2015 v Žiline.
Foto: TASR/Radovan Stoklasa


"Politika rozširovania EÚ je najlepší nástroj na transformáciu krajín a zlepšovanie spoločností,“ zdôraznil Lajčák. Okrem slovenského predsedníctva sa v rámci rokovania venovali i zhodnoteniu stavu prístupového procesu Macedónska do EÚ a aktuálnej vnútropolitickej situácii v krajine.

Minister počas rokovania ďalej špecifikoval, že integračné snahy Macedónska komplikuje dlhodobá politická kríza. Podľa neho pokrok krajiny v približovaní sa k EÚ závisí v prvom rade od toho, akým spôsobom a kedy krajina definitívne prekoná túto krízu a zorganizuje slobodné a demokratické voľby. Ako uvádza ministerstvo, dôležitejšie ako ich dátum je to, aby boli vytvorené podmienky na ich usporiadanie podľa európskych štandardov.   "Znepokojuje nás vnútropolitická situácia a čoraz výraznejšie zaostávanie Macedónska v integračných procesoch. Za najdôležitejšie preto považujeme dôslednú implementáciu politických dohôd z Pržina a urýchlené zavádzanie potrebných európskych reforiem,“ skonštatoval Lajčák.

Svojmu macedónskemu partnerovi ponúkol skúsenosť Slovenska s Národným konventom, ktorý v rámci prístupového procesu vytvoril priestor pre širokú diskusiu dôležitých aktérov z politického prostredia a občianskej spoločnosti.

V otázke migračnej krízy, ktorá v uplynulom období výrazne zasiahla aj Macedónsko, Lajčák vyzdvihol úsilie, ktoré krajina vynaložila na ochranu vonkajšej hranice EÚ.

Zároveň pripomenul, že Slovensko prejavilo týmto snahám solidaritu vyslaním dosiaľ troch rotácií policajtov, ktorí pomáhajú pri ochrane hraníc. Rezort informuje, že slovenský príspevok v podobe 75 policajtov je v pomere k počtu obyvateľov najvyšší z krajín, ktoré sa zúčastňujú medzinárodnej výpomoci Macedónsku.