Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Slovensko

SK8: Od vlády očakávame výrazný posun v téme reformy verejnej správy

Na archívnej snímke zľava podpredseda vlády a minister financií SR Eduard Heger, premiér SR Igor Matovič a minister vnútra SR Roman Mikulec (všetci OĽaNO) počas schôdze vlády SR. Foto: TASR - Martin Baumann

Doterajšie funkčné obdobie vlády je podľa Viskupiča poznačené pandémiou nového koronavírusu.

Bratislava 1. marca (TASR) – Združenie samosprávnych krajov SK8 očakáva od vlády výrazný posun v téme reformy verejnej správy. Vládnemu kabinetu pripomína, že tento záväzok si dal do svojho programového vyhlásenia a čas na jeho splnenie sa kráti. Pri hodnotení blížiaceho sa roku od vymenovania vlády Igora Matoviča (OĽANO) to pre TASR uviedol šéf Združenia samosprávnych krajov SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič.

V rámci reformy považuje za kľúčové zmeniť spôsob financovania samospráv. SK8 chce presadiť, aby samosprávne kraje mali k dispozícii aj ďalšie príjmy, ako je to napríklad v prípade dane z nehnuteľnosti, ktoré určujú mestá a obce. "Naše príjmy sú tvorené len podielom z dane z príjmu fyzických osôb, čo je už pri aktuálnom nastavení kompetenčného rámca nedostačujúce," spresnil Viskupič. Aktuálne sa diskutuje aj o novej legislatíve v oblasti územného plánovania. SK8 chce dosiahnuť posilnenie kompetencií VÚC ako garantov regionálneho rozvoja, a nie ich vynechanie z celého procesu.

Doterajšie funkčné obdobie vlády je podľa Viskupiča poznačené pandémiou nového koronavírusu. Neštandardná situácia prinútila, ako tvrdí, vládny kabinet spolupracovať so samosprávami, a teda aj so samosprávnymi krajmi. Teší ho, že sa SK8 stalo relevantným partnerom pre vládu, štátne inštitúcie i Národnú radu SR. Rovnako víta akceptovanie viacero návrhov združenia pri tvorbe programového vyhlásenia vlády.

"Medzi naše priority, ktoré sa stali súčasťou vládnych cieľov pre toto funkčné obdobie, nepochybne patrí reforma verejnej správy," skonštatoval Viskupič. Doterajšie vlády podľa neho nevideli a nevidia výhody, ktoré by pre riadenie štátu plynuli z naozaj, nielen naoko, decentralizovaného štátu. "Je na čase zvážiť všetky negatíva centralistického prístupu. Súčinnosť takmer 3000 obcí, miest a krajov sa nedá žiadnym spôsobom nahradiť, rozhodne nie 72 okresnými úradmi, ale ani armádou, či inak," uviedol predseda TTSK s tým, že pandémia to odhalila v plnom svetle.

Práve počas pandémie ukázali samosprávne kraje podľa Viskupiča svoju akcieschopnosť a pri mnohých príležitostiach výrazne pomáhali zvládnuť štátnej správe situáciu v regiónoch. Tvrdí, že najmä v jej začiatkoch reagovali kraje podstatne rýchlejšie ako štát a okresné úrady v jeho pôsobnosti, ale aj ako mestá a obce. "Podieľame sa na testovaní antigénovými testami a aktuálne sme boli poverení koordinovať proces očkovania v území, na čo zriaďujeme veľkokapacitné očkovacie centrá. Aj na tomto príklade je zreteľné, že samosprávne kraje sú kľúčovým hráčom na regionálnej úrovni," poznamenal.

Vyššie územné celky (VÚC), ako tvrdí, dokážu efektívne pôsobiť medzi úrovňou miestnej samosprávy a vlády, majú prehľad o regióne, ale zároveň sú bližšie k obyvateľom. Akýmkoľvek snahám o centralizáciu sa preto bude SK8 brániť. Združenie presadzuje zrýchlenie prípravy reformy verejnej správy, pričom má ambíciu, aby sa okresné úrady dostali pod priamo volenú krajskú samosprávu.

"Hovoríme o úprave rozdelenia kompetencií medzi štát, samosprávne kraje a obce, ako aj zmene spôsobu financovania samospráv. Debaty o rušení VÚC či prekresľovaní ich mapy po 20 rokoch obyvateľom nič konkrétne neprinesú," poznamenal Viskupič.