Quantcast
< sekcia Slovensko

Sklo možno recyklovať donekonečna, triediť treba aj jeho úlomky

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Triedenie odpadov zo skla je na Slovensku jednotné.

Bratislava 26. apríla (TASR) - Sklo je donekonečna recyklovateľné, a preto má veľký význam ho triediť. "Základnou zásadou správneho triedenia odpadov zo skla je, aby neskončilo v prírode ani zmesovom kontajneri, čo sa deje často. Päť až osem percent obsahu zmesových kontajnerov tvorí sklo," povedal pre TASR Marek Brinzík z organizácie zodpovednosti výrobcov Natur-Pack. Upozornil, že z prírody nezmizne ani po tisíckach rokov.

Triedenie odpadov zo skla je na Slovensku jednotné. "Odpadom zo skla prislúcha zelená farba a takmer všade sa aj triedia do kontajnerov prípadne vriec zelenej farby, výnimočne sa využívajú aj kontajnery inej farby, ale prinajmenšom nálepky na kontajneroch musia byť zelené," priblížil Brinzík.

Do zelených kontajnerov patria sklenené fľaše a poháre, ako aj úlomky sklenených črepov a tabuľového skla. Nepatrí sem keramika, zrkadlá, elektroodpady, autosklo ani iné sklá kombinované s ďalšími materiálmi, napríklad kovmi, doplnil Brinzík.

"Mnohí sa nás pýtajú, či pri triedení skla je potrebné samostatne triediť vrchnáčiky a etikety. Toto má recyklátor veľmi dobre zvládnuté a v procese recyklácie sa tieto materiály bezpečne oddelia a ďalej sa dotriedia," ozrejmil.

Obaly od bežných alkoholických a nealkoholických nápojov alebo džúsov netreba podľa Brinzíka vyplachovať. Tuhšie potraviny ako džemy alebo pretlaky je však potrebné dôkladne spotrebovať a ak zostávajú zvyšky, aspoň zľahka vypláchnuť.

Z vyzbieraného skla sa v procese recyklácie opätovne vyrábajú nové sklenené výrobky, napríklad fľaše a poháre. "Pri procese recyklácie sa ušetrí obrovské množstvo energie a primárnych surovín. Zmysel v triedení skla je obrovský," zhrnul Brinzík.