Quantcast
< sekcia Slovensko

Školský klub zavíta do Prezidentského paláca,deťom odpovie prezidentka

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, foto z archívu. Foto: TASR - Martin Baumann

Je nesmierne dôležité, aby už žiaci základných škôl mali možnosť pochopiť, ako funguje štát a jeho inštitúcie, vyjadrila sa Zuzana Čaputová.

Bratislava 27. novembra (TASR) - Interaktívna relácia pre malých školákov Školský klub zavíta v utorok 1. decembra na návštevu do Prezidentského paláca. Obľúbené televízne vyučovanie predstaví školákom v rámci vlastivedy tému vzniku Slovenskej republiky, štátnosti a úradu prezidenta. Na otázky ohľadom úloh a práce hlavy štátu bude školákom odpovedať prezidentka Zuzana Čaputová v utorok od 9.00 h na Dvojke. TASR o tom informoval PR manažér RTVS Filip Púchovský.

"Každý deň je venovaný inej oblasti – v pondelok slovenský jazyk, každý utorok spoločenskovedné predmety a vlastiveda, v stredu matematika a štvrtok je venovaný prírodovedným predmetom," spresnil priebeh vyučovania šéfdramaturg detskej tvorby RTVS Vladimír Balko. Utorkové vysielanie v rámci spoločenskovedných predmetov a vlastivedy bude v tomto týždni venované vzniku Slovenskej republiky, jej histórii a vývoju, téme štátnosti a v neposlednom rade aj úlohe prezidenta. Pri tejto príležitosti sa tvorcovia Školského klubu rozhodli nechať odpovede na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. Tá privíta zvedavých školákov priamo v Prezidentskom paláci a predstaví im úrad prezidenta.

"Rada som podporila túto iniciatívu. Je nesmierne dôležité, aby už žiaci základných škôl mali možnosť pochopiť, ako funguje štát a jeho inštitúcie, pretože raz budú oni rozhodovať o budúcnosti našej krajiny," vyjadrila sa prezidentka. Vzdelávanie počas pandémie je podľa nej obrovskou výzvou. "Veľmi si vážim prácu, úsilie a trpezlivosť učiteľov, rodičov aj samotných detí. Kríza nás naučila, že je možné zredukovať vzdelávací obsah podľa toho, čo je najpodstatnejšie a že vzdelávacie metódy možno do určitej miery prispôsobiť novým technológiám. Ukazuje sa však aj to, aký veľmi dôležitý je pre žiakov a študentov sociálny kontakt s rovesníkmi a učiteľmi v škole pre ich akademické napredovanie ako aj duševné a fyzické zdravie. Preto verím, že situácia umožní, aby sa žiaci mohli čo najskôr vrátiť do škôl," dodala prezidentka.

Novinkou v Školskom klube počas druhej vlny pandémie je aj tlmočenie do posunkovej reči pre nepočujúcich žiakov, ako i do rómskeho jazyka. "Prostredníctvom vysielania Školského klubu by sme chceli umožniť všetkým deťom vzdelávať sa. Naším cieľom je sprístupniť výučbu každému zo žiakov. Považujeme za dôležité, aby sa mohli zapájať, porozumieť obsahu, získať nové vedomosti a mať z učenia radosť," priblížila riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu Miroslava Hapalová. Školský klub je výsledkom spolupráce RTVS so Štátnym pedagogickým ústavom a neziskovou organizáciou Indícia.