Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Slovensko

VIDEO: Do projektu Teach for Slovakia sa zapojí 24 nových účastníkov

Na snímke učiteľ Foto: TASR/Roman Hanc

Celkovo bude v programe 48 mladých ľudí, z ktorých mnohí budú pôsobiť v najťažších regiónoch Slovenska.

Bratislava 12. októbra (TASR) – Od štartu projektu Teach for Slovakia (TFS) pôsobia účastníci v školách v obciach, ale aj v rómskych osadách od Malaciek až po Michalovce. Tento rok sa do projektu zapojí 24 nových účastníkov. Celkovo bude v programe 48 mladých ľudí, z ktorých mnohí budú pôsobiť v najťažších regiónoch Slovenska. Uviedol to dnes počas tlačovej konferencie v Bratislave zakladateľ projektu TFS Stanislav Boledovič."Situácia v školstve sa za posledný rok radikálne zhoršila. Poukazujú na to dva fakty. Prvá je štúdia OECD, kde meranie vedomostí u detí zaznamenali pokles, pričom bol rekordný. Druhou vecou je prieskum TFS medzi mladými ľuďmi. Pozreli sme sa, či dnešná situácia rastúcich rasistických tendencií na mladých ľudí pri volebnom rozhodovaní nesúvisí so vzdelávaním. Potvrdilo sa nám to," povedal Boledovič. Podľa jeho ďalších slov deti, ktoré dosahujú nízke vzdelanie sú oveľa viac náchylnejšie a vedia sa nechať ovplyvniť takýmito myšlienkami.

Pre TFS je v nasledujúcom období dôležitý rast programu. Prioritou je predstaviť verejnosti i jednotlivých ambasádorov. "Tretia priorita bude pre nás asi najťažšia z pohľadu času. Voláme ju mýty búrajúca škola. Chceme zbúrať mýtus, že deti zo sociálne znevýhodnených rodín nemôžu dosiahnuť porovnateľné vzdelanie ako bežné deti," doplnil Boledovič. Podľa neho sa takéto školy dajú vybudovať aj v rómskych osadách.Podľa slov ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej (nominantka SNS), rezort túto aktivitu oceňuje a podporuje ju aj finančne. "Sme radi, že Slovensko je súčasťou medzinárodného programu. Stáva sa, že mladí ľudia, ktorí študujú v zahraničí, sa vrátia a v rámci projektu TFS idú pracovať do slovenských obcí a osád. Chceli by sme podporovať ľudí, aby sa k nám vracali," uviedla ministerka. Zároveň podotkla, že aktivita pomáha deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia. "Zhoršené výsledky žiakov v testovaní PISA možno hľadať v rozdieloch medzi výsledkami normálnych detí a tých zo sociálne slabších rodín. Týmto spôsobom, akým pracuje TFS, sa nám môže podariť výsledky zlepšiť," podotkla.

TFS je program osobnostného a profesionálneho rozvoja pre mladých ľudí na Slovensku. Buduje komunitu lídrov, ktorí pracujú na zmenách v školách i mimo nich, aby raz mali všetky deti šancu uspieť v živote.