Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. júl 2024Meniny má Jakub
< sekcia Slovensko

Skončila sa CoFoE, priniesla návrhy pre oblasti života Európanov

Na archívnej snímke vlajka Európskej únie. Foto: TASR/AP

Občania Únie si želajú, aby sa EÚ stala spravodlivejšou, prejavovala viac solidarity, viedla boj proti klimatickej zmene a prijímala svižnejšie rozhodnutia.

Bratislava/Štrasburg 13. mája (TASR) - Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) priniesla 49 návrhov a 300 opatrení, ktoré sa týkajú všetkých oblastí života Európanov. Pri príležitosti Dňa Európy a záverečnej ceremónie CoFoE, ktorá sa konala tento pondelok (9. 5.) v Štrasburgu, to uviedlo to slovenské ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí. TASR prináša týždenný súhrn udalostí okolo CoFoE.

Minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok (nominant SaS) pri príležitosti Dňa Európy zdôraznil, že Európska únia (EÚ) predstavuje pre Slovensko najlepšiu záruku mieru, stability a prosperity. EÚ vníma ako spoločenstvo krajín založené na hodnotách právneho štátu, demokracie a slobody.

Občania Únie si želajú, aby sa EÚ stala spravodlivejšou, prejavovala viac solidarity, viedla boj proti klimatickej zmene a prijímala svižnejšie rozhodnutia – aj keby tým v niektorých záležitostiach porušovala princíp jednotnosti. Vyplýva to z pondelkovej záverečnej správy Konferencie o budúcnosti Európy. Občania mali prostredníctvom tejto konferencie od mája minulého roka možnosť vyjadriť sa k fungovaniu Únie a navrhnúť zmeny. Plénum CoFoE nakoniec prijalo 49 návrhov zahŕňajúcich viac ako 300 opatrení na ich dosiahnutie v rámci deviatich širších tematických oblastí. Týmito návrhmi sa budú zaoberať Európsky parlament, vlády členských krajín i Európska komisia.

EK je po skončení Konferencie o budúcnosti Európy pripravená aj na diskusie o zmenách v základných zmluvách o fungovaní EÚ, musela by však na to byť vôľa aj zo strany členských krajín. Uviedol to v rozhovore pre TASR podpredseda EK Maroš Šefčovič. Medzičasom sa objavili hlasy, že dvojročný dialóg s občanmi má vyústiť do nového Konventu o budúcnosti Európy. Ten by zaangažoval do debát najvyšších lídrov členských krajín eurobloku s cieľom viesť po 20 rokoch k ďalším zmenám v základných zmluvách o EÚ.

Na archívnej snímke podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Foto: TASR/AP


Šefčovič, ktorý bol súčasťou plenárky CoFoE a v mene eurokomisie predsedal pracovnej skupine pre zdravie, upozornil, že čo sa týka zmeny základných zmlúv, občania zapojení do konferencie to vnímali ako posilnenie európskej spolupráce v mnohých oblastiach. Podľa zistení občanov posilnená spolupráca v súčasnosti naráža na hranice, ako sú zdieľané kompetencie alebo exkluzívne kompetencie na úrovni členských krajín a radi by videli posun k pružnejšiemu riešeniu mnohých otázok na úrovni EÚ.

Desať členských krajín – Bulharsko, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Slovinsko a Švédsko – však EÚ kritizovalo za možné revízie základných zmlúv o fungovaní EÚ. Takéto zmeny by si mohli v niektorých členských štátoch vyžadovať usporiadanie referend. Krajiny pripomenuli, že zmena zmlúv o EÚ nebola účelom konferencie.

Medzi požiadavky CoFoE patrí napríklad odstránenie požiadavky jednomyseľnosti členských štátov EÚ v hlasovaniach o citlivých oblastiach, akými sú dane, sociálne zabezpečenie, zahraničná politika i prijímanie nových členov. Ďalším návrhom CoFoE je splnomocniť EP, aby sám predkladal legislatívne návrhy namiesto Európskej komisie a Európskej rady. Konferencia tiež požaduje, aby EÚ prevzala väčšiu zodpovednosť v oblastiach, ktoré sú výlučne v kompetencii členských štátov, akými sú obrana či zdravotníctvo.