Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 18. september 2024Meniny má Eugénia
< sekcia Slovensko

Skríning rakoviny môže zachrániť roky života, účasť ľudí narastá

Na snímke preventívne skríningové vyšetrenie pečene. Foto: TASR - Ján Krošlák

Skríning je sekundárna prevencia s cieľom včasného záchytu liečiteľných nádorových ochorení.

Bratislava 19. októbra (TASR) - Napriek tomu, že účasť na skríningových vyšetreniach rakoviny na Slovensku stúpa, na pozvanie zdravotnou poisťovňou reaguje stále pomerne málo ľudí. Upozornila na to koordinátorka skríningov Jana Trautenberger Ricová z Národného onkologického inštitútu (NOI). Inštitút upozorňuje na dôležitosť skríningov. Pripomína, že včasný záchyt rakoviny môže zachrániť roky života.

"Skríning je sekundárna prevencia s cieľom včasného záchytu liečiteľných nádorových ochorení, ako sú rakovina prsníka, krčka maternice a hrubého čreva a konečníka, s cieľom znížiť úmrtnosť na tieto ochorenia," vysvetlila riaditeľka NOI Mária Rečková.

Účasť na skríningových vyšetreniach na Slovensku postupne stúpa. "V trojročnom intervale 2020 - 2022 u gynekológa absolvovalo skríningové vyšetrenie rakoviny krčka maternice viac ako 56 percent žien vo veku od 23 rokov a v roku 2022 viac ako 44 percent mužov a žien vo veku 50 - 75 rokov si skontrolovalo zdravotný stav prostredníctvom testu na skryté krvácanie zo stolice, čím môže predísť rakovine hrubého čreva a konečníka," uviedla Trautenberger Ricová.

Doplnila, že na pozvanie zdravotnou poisťovňou na skríningové vyšetrenie reagovalo však stále pomerne málo ľudí. "Len okolo 21 - 22 percent. Pozvánka príde však iba tým ľuďom, ktorí pravidelne nechodia na preventívne prehliadky, preto je úspech, že aspoň pätinu z nich dokážeme presvedčiť, aby sa išli dať skontrolovať," dodala koordinátorka skríningov.

Odborníci pripomínajú, že prevencia a včasná diagnostika majú zásadný vplyv na výsledky liečby. "Rakovina prsníka sa dá vyliečiť, ak je zistená včas. Pravidelné vykonávanie nielen samovyšetrenia, ale aj skríningové mamografické vyšetrenie každé dva roky dokážu odhaliť včasné štádiá rakoviny, ktoré sú veľmi dobre liečiteľné a zachránia mnohým roky kvalitného života," zhrnula rádiologička a predsedníčka neziskového fondu Ružová stužka Alena Kállayová.