< sekcia Slovensko

Poslanec B. Škripek chce tvrdo bojovať proti násiliu v médiách

Branislav Škripek Foto: TASR/Pavel Neubuer

Cieľom Škripekovej novely je zakázať predaj a rozširovanie tlače a iných vecí, ktoré môžu ohroziť mravnosť, osobám mladším ako 18 rokov.

Bratislava 13. novembra (TASR) – Opozičný poslanec Branislav Škripek (OĽaNO) chce do svojho zákona, ktorým bojuje proti nahote v dennej tlači, doplniť aj paragrafy o ochrane detí pred zobrazovaním násilia v médiách. Navrhli mu to poslanci školského parlamentného výboru, ktorý sa dnes zaoberal Škripekovou novelou zákona upravujúcou podmienky predaja a rozširovania tlače a iných vecí spôsobilých ohroziť mravnosť.

"Zobrazenie násilia je rovnako nebezpečná vec. Mladí ľudia nevedia oddeliť tú surrealitu, ktorú vidia v televízii od reality, ktorú žijú. A práve to spojenie erotizácie a násilia je nebezpečné pre vnútorný duševný vývoj detí," zdôvodnil dnes poslanec. Nevylúčil, že do novely doplní aj ďalšie ustanovenia, napríklad proti nabádaniu na hranie hazardných hier či pitiu alkoholu.

Úzku definíciu pojmu ohrozenie mravnosti Škripekovi vo svojom stanovisku vyčítalo aj ministerstvo školstva. "Celá zložitá oblasť etických noriem, morálnych noriem a spoločenských noriem správania, je zúžená iba na problematiku vecí s erotickým obsahom, čo by prakticky znemožnilo sankcionovať ohrozenie mravnosti zverejnením nevhodného obsahu v periodickej tlači, ak by tento obsah nemal erotický kontext," napísalo ministerstvo. Vláde odporučilo s pripomienkami odsúhlasiť poslanecký návrh. Poslancovu novelu posunul parlament do druhého čítania minulý týždeň.

Cieľom Škripekovej novely je zakázať predaj a rozširovanie tlače a iných vecí, ktoré môžu ohroziť mravnosť, osobám mladším ako 18 rokov. Novelou chce dosiahnuť, aby v pravidelnej dennej tlači a periodikách, ktoré nie sú označované ako erotické, sa nemohlo vyskytovať obscénne zobrazenie ľudského tela. Poslanec odmietol, že by išlo o cenzúru. "Tak, ako sme schopní akceptovať, že je nesprávne deťom a mladým ľuďom predávať alkohol, rovnako chcem vyvolať túto diskusiu, aby sme rešpektovali, že do 18 rokov nemáme sprístupňovať dehonestujúco podávaný pohľad na ľudské telo a intimitu človeka," podotkol dávnejšie.