< sekcia Slovensko

SLEDUJEME: Na Slovensku pokračuje skríningové testovanie

Na snímke poľskí zdravotníci počas celoplošného skríningu na ZŠ Námestie mladosti v Žiline 23. januára 2021. Poľskí zdravotníci pomáhajú v Žilinskom kraji. Foto: TASR - Erika Ďurčová

V Bratislave bude na víkendové skríningové testovanie na ochorenie COVID-19 k dispozícii 290 odberných tímov.

Košice/Prešov/Bratislava 23. januára (TASR) – Skríningové testovanie na ochorenie COVID-19 sa počas víkendu koná aj na východnom Slovensku. Zahŕňa krajské a okresné mestá, aj ďalšie mestá a mnohé obce. V niektorých sa testovanie začalo už v uplynulých dňoch, ľudia v obciach, v ktorých sa netestuje, majú možnosť prísť do okolitých odberných miest.

V Košiciach je počas soboty a nedele (23. - 24. 1.) pre verejnosť k dispozícii 77 odberných miest, v ktorých pôsobí vyše 100 odberných tímov. Otvárací čas je od 9.00 do 17.00 h, v oceliarňach U. S. Steel od 6.30 do 11.30 a 13.30 do 18.30 h. Zoznam miest je zverejnený na webstránke korona.kosice.sk. Mesto vyzýva záujemcov o testovanie na elektronickú registráciu cez "koronaregistracia.kosice.sk/prihlasenie", čo urýchli priebeh testovania. Výhodou je, že po skončení testu nebude potrebné čakať na výsledok. Ten bude záujemcovi doručený prostredníctvom SMS správy, ktorá bude slúžiť ako doklad o vykonanom teste.

Skríningové testovanie v rómskej osade v Trebišove:


Mesto Prešov pripravilo na antigénové testovanie 44 odberných miest. Otvorené sú od 8.00 do 20.00 h s výnimkou prestávok v časoch 12.00 - 12.45 h a 17.00 - 17.45 h. Radnica obyvateľom odporúča, aby si pred príchodom na odberné miesto skontrolovali približný počet čakajúcich na webstránke www.somvrade.sk. Záujemcovia sa môžu zaregistrovať na test vopred pomocou mobilnej aplikácie TrustOne, ktorá však neumožňuje rezerváciu konkrétneho termínu. Registračný formulár je na webstránke https://trustoneapp.com/registration/slovakia/, následne je treba stiahnuť si aplikáciu do smartfónu. Užívateľ sa na odbernom mieste preukáže vlastným vygenerovaným QR kódom, čo umožní rýchlejšie vybavenie. Výhodou je, že nemusí čakať na výsledky testu, certifikát si nájde v aplikácii v elektronickej forme.

Snímka z odberového miesta v športovej hale v Pezinku počas celoplošného skríningového testovania ľudí na ochorenie COVID-19 na Slovensku. Pezinok, 23. januára 2021.
Foto: TASR - Michal Svítok


V Bratislave bude cez víkend k dispozícii 290 odberných tímov


V Bratislave bude na víkendové skríningové testovanie na ochorenie COVID-19 k dispozícii 290 odberných tímov. Testovať sa bude v hlavnom meste v priestoroch škôl, domov kultúry, úradov, športovísk, ale aj vo vozidlách mestskej hromadnej dopravy (MHD) či formou drive-through. Kompletný prehľad všetkých odberných miest v Bratislave je k dispozícii na webe covid.bratislava.sk.

Primátor hlavného mesta Matúš Vallo i bratislavskí starostovia ubezpečujú, že času a lokalít, kde sa môžu ísť ľudia otestovať, bude až do utorka (26. 1.) dostatok. Na niektorých miestach je potrebné sa na testovanie vopred objednať, inde otestujú ľudí na počkanie.

V Lamači budú v sobotu a nedeľu (24.1.) testovať výlučne obyvateľov mestskej časti a tých, ktorí už boli objednaní online. Nikto iný nebude mať do lamačského mobilného odberného miesta (MOM), zriadeného v športovej hale Na barine, prístup. "Zároveň pre sobotu a nedeľu dvojnásobne znásobujeme kapacity na MOM-ke a na výjazdovom odberovom mieste," doplnil starosta Lamača Lukáš Baňacký. V Karlovej Vsi je k dispozícii celkovo 15 odberných tímov, štyri z nich umožňujú testovanie priamo z auta v Líščom údolí a pod Mostom Lafranconi, avšak výhradne pre obyvateľov Bratislavy.

V Petržalke, počtom obyvateľov najväčšej bratislavskej mestskej časti, bude k dispozícii 53 odberných miest, z toho 12 odberných autobusov, do ktorých je ale nutné objednať sa. Mestská časť využije nový spôsob registrácie občanov prostredníctvom čítačky dokladov a automatickej tlače certifikátov. „Ak nie je občiansky preukaz alebo pas poškodený a osoba ho do čítačky vloží správnym smerom, celá registrácia potrvá iba päť sekúnd," skonštatoval starosta Petržalky Ján Hrčka.

Na archívnej snímke registračné miesto počas otvorenia unikátneho odberného miesta MČ Petržalka na Ekonomickej Univerzite v Bratislave na Dolnozemskej cestej, ktoré vďaka čítačke občianskych preukazov a automatickej tlači certifikátov výrazne zefektívni proces celoplošného skríningu obyvateľov.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Ružinov otvorí 59 odberných miest, na viac ako tretinu sa dá prihlásiť cez objednávkový systém. Mestská časť vyhradila dve odberné miesta výhradne pre tehotné ženy, onkologických pacientov a zdravotne ťažko postihnuté osoby. Umožnené je aj testovanie z auta, starosta Ružinova Martin Chren odporúča v takomto prípade využiť odberné miesta s drive-through formou na letisku s ôsmimi odbernými tímami. Dve takéto miesta sú aj na miestnom úrade, preto po Mierovej ulici nepremávajú trolejbusy a odklonené sú cez Gagarinovu ulicu.

Staré Mesto zriadilo 25 odberných miest. Ich súčasťou je aj desať autobusov regionálneho dopravcu, ďalšie štyri miesta sú vytvorené v električkách a autobusoch bratislavskej MHD. Pre minimalizovanie čakania v rade má slúžiť "analógový" rezervačný systém prostredníctvom časeniek. "Jedna osoba môže vybrať najviac päť časeniek pre rodinných príslušníkov, s ktorými žije v jednej domácnosti," priblížila starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. V Novom Meste otvorili takmer 30 odberných miest. V Dúbravke je 18 testovacích miest, na viacerých s online registráciou. V Záhorskej Bystrici pokračujú dve exteriérové odberné miesta, ktoré sú k dispozícii, počas víkendu pribudli aj interiérové miesta.

Na snímke dobrovoľníci na testovacom mieste drive-through na bratislavskom letisku M. R. Štefánika za pomoci autobusov DPB počas celoplošného skríningu na ochorenie COVID 19 na Slovensku. Bratislava, 23. januára 2021.
Foto: TASR - Michal Svítok


V 19 mestách Žilinského kraja môžu obyvatelia využiť zhruba 200 odberových miest


Na území Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa v sobotu začalo celoplošné skríningové testovanie, do ktorého sa zapojilo všetkých 19 miest. Väčšina z nich testuje od 8.00 do 20.00 h, celkovo zhruba v dvoch stovkách odberových miest.

V Žiline môžu obyvatelia absolvovať test obidva víkendové dni na 52 odberových miestach v 28 lokalitách. Otestovaných by malo byť približne 65.000 ľudí s trvalým pobytom v meste. V Martine je obyvateľom k dispozícii 44 odberových miest, v Liptovskom Mikuláši 15, v Dolnom Kubíne 14 a v Čadci 11.

Celoslovenský skríning na ochorenie COVID-19 sa na Slovensku realizuje od 18. do 26. januára. Má ukázať celoplošnú situáciu s pandémiou. Podľa jeho výsledkov sa má SR rozdeliť na 37 horších a 36 lepších okresov s tým, že v tých horších sa bude skríning opakovať.Trenčiansky kraj pomohol samosprávam s antigénovými testami aj personálom


Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) pomohol samosprávam s celoplošným skríningovým testovaním antigénovými testami, ochrannými pomôckami, priestormi stredných škôl, študentmi zdravotníckych škôl a personálom z troch krajských nemocníc.

V Púchove opakujú celoplošné antigénové testovanie po dvoch týždňoch a radnica vytvorila desať odberových miest. Mesto Trenčín testuje počas víkendu (23. – 24. 1.) antigénovými testami na 36 odberových miestach. V Považskej Bystrici otvorili odberové miesta v 16 mestských a prímestských častiach a k dispozícii je 22 odberových tímov. Prievidza sprístupnila 25 odberových miest, Partizánske 18, Dubnica nad Váhom 15 a Bánovce nad Bebravou 14.

Celoslovenský skríning na ochorenie COVID-19 sa na Slovensku realizuje od 18. do 26. januára. Má ukázať celoplošnú situáciu s pandémiou. Podľa jeho výsledkov sa má SR rozdeliť na 37 horších a 36 lepších okresov s tým, že v tých horších sa bude skríning opakovať.

V Banskobystrickom kraji sa do skríningového testovania zapojili všetky okresné mestá


Skríningové testovanie na ochorenie COVID-19 sa počas víkendu koná vo všetkých okresných mestách Banskobystrického samosprávneho kraja, ako aj v mnohých ďalších sídlach. Samosprávy sa zväčša rozhodli pre testovanie v čase od 08.00 h do 20.00 h.

V Banskej Bystrici sa do piatkového (22. 1.) večera zaregistrovalo na testovanie okolo 26.000 ľudí, informovala samospráva na svojej oficiálnej internetovej stránke. "Všetkým záujemcom je k dispozícii 19 mobilných odberných miest (MOM), ktoré sa otvorili načas a tak je testovanie na všetkých 55 odberových stanovištiach v plnom prúde," dodalo mesto.

Podľa hovorkyne Banskej Bystrice Zdenky Marhefkovej rezervačný systém dostupný na stránke testovanie.banskabystrica.sk je otvorený aj počas celého víkendu. "Na testovanie antigénovými testami sa môžu prihlásiť nielen Banskobystričania, ale aj všetci záujemcovia bez trvalého pobytu v meste Banská Bystrica a obyvatelia z okolitých obcí, v ktorých sa mobilné odberné miesta nepodarilo vytvoriť," povedala.V Brezne plánovali 20 odberných miest na obidva víkendové dni a tento zámer sa podľa primátora Tomáša Abela podarilo naplniť. "Všetkých 20 odberných miest máme otvorených, otvorili sme ich o 8:00," napísal na sociálnej sieti.

V Žiari nad Hronom zriadili 11 odberných miest a ďalšie tri v priemyselnom parku. Detva nachystala šesť odberných miest, Krupina štyri a kapacity na víkendové testovanie posilnili aj samosprávy Žarnovice, Novej Bane a Banskej Štiavnice.

Vo Zvolene otvorili na oba víkendové dni 12 odberných miest, na ktorých bude vzorky odoberať 24 tímov. Vo Veľkom Krtíši je odberných miest päť a v susednom Lučenci 15. V Rimavskej Sobote pripravili 11 odberných miest a v Revúcej šesť.

Na snímke odberné miesto Základnej školy v Radvani počas skríningového testovania obyvateľov na ochorenie covid-19 v Banskej Bystrici 23. januára 2021.
Foto: TASR - Ján Krošlák


V Banskej Bystrici sa v úvode testovania nevyskytli žiadne problémy


Všetkých 19 odberných miest v Banskej Bystrici bolo v sobotu otvorených načas a samospráva nezaznamenala v úvode prvého víkendového dňa skríningového testovania na COVID-19 žiadne problémy. Podľa mesta na každom mobilnom odbernom mieste dohliadajú na plynulý chod príslušníci štátnej polície i  ozbrojených síl a o verejný poriadok v ich okolí sa stará mestská polícia.

"Všetky tímy sú dobre naladené a od vedúcich jednotlivých odberných stanovíšť nemáme hlásené žiadne problémy. Zároveň ma teší aj informácia z banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) o tom, že čísla pozitívnych na ochorenie COVID-19 sa zlepšujú a majú klesajúci trend," povedal primátor Ján Nosko.

Podľa údajov banskobystrického RÚVZ bolo v okrese Banská Bystrica za obdobie 14 dní zaznamenaných 1333 prípadov ochorenia. "Došlo k stabilizácii výskytu COVID-19 s poklesom o 23 percent oproti predchádzajúcemu 14-dňovému obdobiu, keď mala incidencia hodnotu 1563 na 100.000 obyvateľov. Pri zachovaní uvedeného trendu budeme môcť byť zaradení z tretieho stupňa varovania do druhého stupňa podľa kritérií regionálneho semaforu," doplnila Mária Avdičová z RÚVZ.Karlova Ves žiada ľudí, aby na prechádzky nevyužívali Líščie údolie

Bratislavská Karlova Ves prosí obyvateľov, aby počas skríningového testovania na ochorenie COVID-19 nevyužívali lokalitu Líščieho údolia na rekreáciu. Žiadosť zverejnila mestská časť na sociálnej sieti.

"Prosíme občanov, aby nechodili do Líščieho údolia s cieľom rekreácie, a to až do utorka (26. 1.) do 22.00 h. Prebieha tu testovanie a prejazd aj prechod chodcov je zakázaný dopravným značením," informuje samospráva. Obyvateľov vyzýva, aby na prechádzku v prírode využili iné rekreačné trasy.

Karlova Ves začala s testovaním už 22. januára ráno v dvoch lokalitách formou drive-through v Líščom údolí a pod Mostom Lanfranconi. Priamo z auta sa môžu až do utorkového večera otestovať výlučne obyvatelia s trvalým pobytom v hlavnom meste. Ľudia, ktorí v Bratislave žijú, no nemajú v nej trvalý pobyt, môžu využiť odberové miesta v interiéroch. Karlova Ves testuje obyvateľov v 14 odberových miestnostiach. Tí, ktorí sa chceli objednať na testovanie vopred, môžu počas víkendu využiť testovacie miesto v autobuse na parkovisku pred cintorínom Slávičie údolie.

V Bratislave sú čakacie doby minimálne, ľudia sa môžu prísť testovať


V Bratislave by mali byť počas skríningového testovania na ochorenie COVID-19 otestovaní všetci, ktorí to potrebujú. Na tlačovej konferencii v sobotu to uviedol primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Čakanie doby na odberných miestach sú podľa neho v súčasnosti minimálne. Komplikácie či závažné problémy sa zatiaľ neobjavili. Starosta Ružinova Martin Chren zároveň pozýva tých, ktorí sa nechali otestovať už začiatkom týždňa, aby si prišli test zopakovať.

"Verím, že ľudia sa otestovať prídu a že zareagovali na našu výzvu, aby si to rozdelili do dvoch dní. Som presvedčený, že za tieto dva dni, respektíve do utorka otestujeme všetkých, ktorí to potrebujú a zistíme, kde sa Bratislava v reáli nachádza," skonštatoval Vallo. Zopakoval, aby tí, ktorí test nepotrebujú, zostávali doma, tým, ktorí čakajú v radoch na testovanie, zasa pripomenul, aby sa nezabudli chrániť rúškami alebo respirátormi.Žiadne čakanie doby nie sú v súčasnosti hlásené ani na najväčšom drive-through testovacom mieste v Bratislave, na parkovisku Letiska M. R. Štefánika, kde je k dispozícii osem odberných tímov. Chren vyzýva tých, ktorí sa nechali otestovať už začiatkom týždňa, aby si testovanie zopakovali.

"V čase, keď začne platiť zákaz vychádzania, bude ich test viac ako týždeň starý. Pre policajtov bude stačiť, ale zo zdravotného hľadiska to nemá žiadnu výpovednú hodnotu. Preto ich pozývam, aby si pokojne prišli cez víkend urobiť ešte jeden test," povedal Chren. Kapacita odberných miest na letisku počas víkendu je podľa neho 8000 testov, v celom Ružinove na 59 odberných miestach je možné urobiť 50.000 antigénových testov, čo je viac, ako samospráva očakáva. "Myslím si, že to bude veľmi pohodlné a bezpečné počas celého víkendu," doplnil Chren.

Na snímke primátor Bratislavy Matúš Vallo na testovacom mieste drive-through na bratislavskom letisku M. R. Štefánika za pomoci autobusov DPB počas celoplošného skríningu na ochorenie COVID 19 na Slovensku. Bratislava, 23. januára 2021.
Foto: TASR - Michal Svítok


Počas skríningového testovania sa testuje aj vo viac ako 50 vozidlách mestskej hromadnej dopravy (MHD), ktoré poskytol Dopravný podnik Bratislava (DPB). Väčšinu tvoria kĺbové autobusy, testuje sa však aj v električkách a trolejbusoch. Vozidlá na testovanie pripravil dopravný podnik už v piatok (22. 1.).Otvorených bolo k 9.00 h 3622 z 3657 plánovaných odberných miest


V rámci plošného skríningu bolo v mestách a obciach v sobotu k 9.00 h otvorených 3622 z 3657 plánovaných odberných miest. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.

"V rámci skríningu pôsobí v obciach a mestách pod vedením prednostov 391 zástupcov okresných úradov, z odborov krízového riadenia konkrétne 226 zamestnancov," informoval tlačový odbor. Asistujú taktiež príslušníci Policajného zboru a Hasičského a záchranného zboru, členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí a taktiež sú prítomní príslušníci ozbrojených síl v počte 2472.

Zdravotnícky personál z Poľskej republiky, ktorý asistuje Slovensku v rámci bilaterálnej pomoci, je nasadený v rámci Bratislavy, v Žiline a v regióne Spiša a Šariša.

Celoslovenský skríning na ochorenie COVID-19 sa na Slovensku realizuje od 18. do 26. januára. Má ukázať celoplošnú situáciu s pandémiou. Podľa výsledkov pretestovania sa má SR rozdeliť na 37 horších a 36 lepších okresov s tým, že v tých horších sa bude skríning opakovať.

V Prešove je testovanie plynulé, počty čakajúcich je možné si overiť


V rámci víkendového celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 je v Prešove otvorených všetkých 44 odberných miest, ktoré zriadilo mesto. Obyvatelia sa môžu prísť otestovať na ktorékoľvek z nich. "Priebeh testovania je na väčšine odberných miest plynulý," informovala v sobotu radnica na webstránke mesta.

Občania so zdravotným hendikepom alebo tehotné ženy sa môžu hlásiť u príslušníka polície, ktorý im zabezpečí prednostné otestovanie.

"Obyvateľom odporúčame, aby si pred príchodom na odberné miesto skontrolovali približný počet čakajúcich na jednotlivých odberných miestach na webstránke www.somvrade.sk," uviedlo mesto.

Mapa 44 odberných miest je k dispozícii na internete cez adresu https://bit.ly/Mapa_odbernych_miest_Presov.

Prvý deň testovania v Nitre naznačil pokles miery pozitivity v meste


V meste Nitra pokračuje tretie kolo celoplošného testovania na ochorenie COVID-19. Testovanie sa začalo v piatok (22. 1.) popoludní, potrvá do nedele (24. 1.). Koná sa na 42 odberných miestach, v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma kolami sa počet odberných testovacích miest nezmenil, informovalo vedenie mesta.

Počas prvého dňa tretieho kola testovania bolo otestovaných 12.179 ľudí, z nich 88 malo pozitívny test na ochorenie COVID-19. Miera pozitivity predstavuje 0,72 percenta. Na porovnanie, počas prvého kola testovania bolo v piatok 8. januára otestovaných 10.589 ľudí. Pozitívne výsledky testov malo 296 ľudí, čo predstavovalo 2,79 percenta. O týždeň neskôr počas druhého kola testovania bolo v piatok 15. januára otestovaných 12.173 ľudí. Pozitívne testovaných ich bolo 125, čo je 1,03 percenta.

V Žilinskom kraji pomáha pri plošnom skríningu 55 poľských zdravotníkov


V Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) pomáha pri plošnom skríningu 55 poľských zdravotníkov, ktorí sú rozmiestnení v šiestich okresoch. Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová to povedala v sobotu na brífingu v Žiline.

Doplnila, že ich príchod vníma ako veľkú pomoc od Poľskej republiky. "Je znakom dobre fungujúcich susedských vzťahov. Máme tri regióny, ktoré susedia s Poľskou republikou. Som rada, že aj v ťažkých chvíľach sa spolupráca upevňuje," uviedla predsedníčka ŽSK.

"Okrem veľmi dobrých susedských vzťahov je pomoc pre slovenský národ zo strany poľskej vlády prejavom solidarity. Solidarita je hodnota, ktorá je základom poľského štátu. Je tiež hodnotou, ktorá spája naše národy v rámci Vyšehradskej štvorky a Európskej únie. Veľmi sa teším, že naši zdravotníci budú pracovať v prihraničnom pásme spolu so slovenskými. Vieme, že medziľudské kontakty, ktoré nám teraz chýbajú, sú veľmi dôležité," povedal veľvyslanec Poľskej republiky v SR Krzysztof Strzalka.Primátor Žiliny Peter Fiabáne podotkol, že situácia v Žiline je po otvorení odberových miest stabilizovaná. "Otvorili sme všetky a je na nich pokoj. Spustený online systém prihlasovania sa ukázal ako opodstatnený. Zatiaľ nemáme informácie, že by sa dialo niečo, čo by nás rušilo v práci. Stojí za tým skvelá tímová týždenná príprava, mnoho ľudí z úradu, dobrovoľníkov, ochota zdravotníkov. Za to sa chcem poďakovať," dodal Fiabáne.

Poľskí zdravotníci sú rozmiestnení v okresoch Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Martin, Ružomberok a Tvrdošín. "Budú vypomáhať a večer sa presúvajú do Liptovského Jána, kde budú ubytovaní. Následne ich odprevadíme znova na odberové miesta. V prípade potreby ich prerozdelíme aj na iné miesta, ak si to bude situácia vyžadovať," vysvetlil prednosta Okresného úradu v Žiline Kamil Ruman.

Na snímke vľavo poľský zdravotník a naši zdravotníci počas celoplošného skríningu na ZŠ Námestie mladosti v Žiline 23. januára 2021. Poľskí zdravotníci pomáhajú v Žilinskom kraji.
Foto: TASR - Erika Ďurčová


Ružinov vyzýva obyvateľov, aby boli k sebe ohľaduplní


Bratislavský Ružinov vyzýva svojich obyvateľov, aby boli počas víkendového skríningového testovanie na ochorenie COVID-19 k sebe ohľaduplní. Ohľaduplnosť by sa mala prejaviť napríklad k starším ľuďom, tehotným ženám, ľuďom s malým dieťaťom či v horšom zdravotnom stave, ale aj voči zdravotníkom, dobrovoľníkom, policajtom, vojakom a zamestnancom mestskej časti. Samospráva na to upozorňuje na sociálnej sieti.

"Ak príde na testovanie bez objednania niekto starší, tehotná žena, niekto s maličkým dieťaťom alebo v horšom zdravotnom stave, pustite ho dopredu a neriešme, že mal ísť na Mierovú ulicu," apeluje mestská časť, ktorá vo vestibule miestneho úradu zriadila odberné miesta výhradne pre tehotné ženy, onkologických pacientov a ŤZP-S osoby. V prípade zdravotníkov, dobrovoľníkov či policajtov poukazuje na to, že ich čakajú "mimoriadne náročné dva dni". "A väčšina z nich v podobnom tempe pracovala niekoľko posledných dní preto, aby sme celé testovanie zvládli čo najpohodovejšie," zdôrazňuje samospráva.

Ružinov otvoril 59 odberných miest, na viac ako tretinu sa dalo prihlásiť cez miestny objednávkový systém. Odberné miesta vydávajú len papierový certifikát, SMS ani e-maily neposielajú. Telefónne čísla si pýtajú len od pozitívne testovaných.

V Kežmarku majú deväť odberných miest, rady sú minimálne


V Kežmarku je na celoplošné víkendové testovanie na ochorenie COVID-19 otvorených deväť odberných miest. "Situácia v meste je zatiaľ pokojná, testovanie prebieha bez problémov, vďaka rezervačnému systému sa pred odbernými miestami netvoria takmer žiadne alebo len minimálne rady," informovala TASR Barbora Sosková z mestského úradu.

Prípravy na bezproblémový začiatok antigénového testovania sa podľa nej začali už skoro ráno, keď si administratívni pracovníci prevzali potrebné testovacie sady a označenia. Prebehla i ranná kontrola odberných miest s primátorom Jánom Ferenčákom a referentom civilnej ochrany mesta Kežmarok.

"O obsadenosti odberných miest sú občania priebežne informovaní. Bez potreby rezervácie je k dispozícii odberné miesto Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra," uviedla Sosková. Skríningové testovanie v meste sa koná v sobotu a nedeľu (24. 1.) od 8.00 do 12.00 h a od 12.45 do 20.00 h. Podľa zoznamov radnice by malo byť otestovaných približne 10.500 ľudí vo veku od 15 do 65 rokov s trvalým pobytom v Kežmarku. 

Tím v Lamači posilnil aj infektológ V. Krčméry


V bratislavskom Lamači pomáha v sobotu počas skríningového testovania na ochorenie COVID-19 aj infektológ a odborník na tropickú medicínu profesor Vladimír Krčméry. Na sociálnej sieti o tom informuje starosta Lamača Lukáš Baňacký. Lamačské mobilné odberné miesto (MOM) je zriadené v športovej hale Na barine.

"Dnes sú odberové kapacity v Lamači zvýšené ešte viac, a tak vieme všetkých záujemcov vybaviť bez čakania. Teší ma, že nás prišiel podporiť aj profesor Vladimír Krčméry, ktorý spolu s kolegyňami posilnil náš tím," približuje Baňacký.

Mobilné odberné miesto Lamač podľa neho otestovalo celkovo tisíce obyvateľov hlavného mesta. V rámci celoplošného skríningu ich bolo doobeda 2830. Predmetné odberové miesto navštívila v piatok (22. 1.) aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

V Lamači testujú počas víkendu výlučne obyvateľov mestskej časti a tých, ktorí už boli objednaní online. Nikto iný nebude mať do lamačského MOM zriadeného v športovej hale Na barine prístup.

Miera pozitivity v Trnave sa priebežne pohybuje okolo 1,18 percenta


Celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 v Trnave absolvovalo v sobotu do 12.00 h celkovo 3229 ľudí. „Pozitívnych bolo 38 z nich, čo predstavuje mieru pozitivity 1,18 percenta,“ informoval primátor Trnavy Peter Bročka.

V Trnave sa začalo testovanie v sobotu a potrvá štyri dni do utorka 26. januára. Určené je predovšetkým osobám vo veku od 15 do 65 rokov s trvalým či prechodným pobytom v Trnave.
Na archívnej snímke bezplatné antigénové testovanie na prítomnosť nového koronavírusu pred kinom Hviezda v Trnave v sobotu 14. novembra 2020.
Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Počas dvoch víkendových dní majú záujemcovia o testovanie k dispozícii 20 odberových miest v 12 lokalitách. Otvorené sú od 8.00 do 18.00 h s prestávkou pre zdravotníkov od 12.00 do 13.00 h. V pondelok (25. 1.) a utorok sa počet odberových miest a lokalít zníži o polovicu oproti víkendu.

V šiestich lokalitách bude zriadených desať odberových miest, občania sa budú môcť testovať od 16.00 do 20.00 h. Občania sa môžu prísť otestovať na ľubovoľné testovacie miesto v čase, ktorý im vyhovuje. Čakacie doby na jednotlivých odberných miestach si môžu pozrieť na stránke testovanie.trnava.sk aj v aplikácii TrustOne.

V Trebišove na piatich miestach otestovali dopoludnia do 1000 ľudí


V Trebišove je počas víkendového antigénového testovania na ochorenie COVID-19 otvorených päť odberných miest, ktoré zriadilo mesto. Dopoludnia na nich otestovali odhadom do 1000 ľudí. Pre TASR to uviedla hovorkyňa mesta Martina Mištaničová.

"Doobeda sme nezaznamenali žiadne problémy, na viacerých miestach bolo možné otestovať sa bez čakacej doby. Pred dvomi mobilnými odberovými miestami, a to na Základnej škole 'Sever' na Pribinovej ulici a základnej škole na Ulici Ivana Krasku, sa tvoril priebežne rad, v ktorom si záujemcovia o testovanie počkali maximálne 20 minút," uviedla hovorkyňa.  

Všetky testovacie miesta boli podľa nej otvorené včas o 8.00 h a s dohodnutým počtom členov v každom odberovom tíme. Sobotňajšie bezplatné skríningové testovanie pokračuje aj popoludní do 17.00 h. "Pripomíname, že dnes fungujú aj odberové miesta vytvorené vo vojenskom útvare a Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Trebišove," doplnila hovorkyňa.

V Prešove malo zatiaľ pozitívny test 0,37 percenta ľudí


V rámci skríningového testovania na ochorenie COVID-19 v Prešove na odberných miestach zriadených mestom v sobotu do 14.00 h otestovali celkovo 7614 osôb. Z nich 28 malo test s pozitívnym výsledkom. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Tomek. Miera pozitivity testovaných tak predstavuje 0,37 percenta.

"Po otvorení odberných miest sme zaznamenali menšie technické problémy súvisiace s nedostatočnou rýchlosťou registračného systému, ktoré však nenarušili priebeh testovania a v krátkom čase sa ich podarilo odstrániť," uviedol hovorca.

Na antigénové víkendové testovanie v Prešove zriadilo mesto 44 odberných miest. Otvorené sú od 8.00 do 20.00 h s výnimkou prestávok v časoch 12.00 - 12.45 h a 17.00 - 17.45 h. Obyvatelia sa môžu prísť otestovať na ktorékoľvek z nich. Priebeh testovania je vo väčšine odberných miest plynulý.V Žiline je priebežná miera pozitivity 0,36 percenta


Na 50 odberových miestach v Žiline otestovali v sobotu do 13. hodiny celkom 7455 ľudí. Pozitívne otestovali 27 z nich, čo podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka predstavuje percentuálnu mieru pozitivity 0,36.

Primátor Žiliny Peter Fiabáne informoval, že situácia bola po otvorení odberových miest stabilizovaná. "Otvorili sme všetky a je na nich pokoj. Spustený online systém prihlasovania sa ukázal ako opodstatnený. Zatiaľ nemáme informácie, že by sa dialo niečo, čo by nás rušilo v práci. Stojí za tým skvelá tímová týždenná príprava, mnoho ľudí z úradu, dobrovoľníkov, ochota zdravotníkov," povedal Fiabáne.

Na snímke zdravotníci počas celoplošného skríningu na ZŠ Námestie mladosti v Žiline 23. januára 2021. Poľskí zdravotníci pomáhajú v Žilinskom kraji.
Foto: TASR - Erika Ďurčová


Žilinčania môžu počas dvoch víkendových dní využiť na skríningové testovanie 52 odberových miestností. "Niektoré nefungujú celý víkend. V sobotu sú k dispozícii odberové miesta v Budatínskom hrade a Kultúrnom dome v Zástraní. V nedeľu budú fungovať v Základnej škole v Mojšovej Lúčke a v Kultúrnom dome vo Vraní. Otvorené sú od 8.00 h do 20.00 h, s dvomi prestávkami pre testovacie tímy od 12.00 h do 12.45 h a od 17.00 h do 17.45 h. Posledný výter v danom dni urobia zdravotníci o 19.30 h," dodal hovorca mesta.

Bratislavské mestské časti hlásia pokojný priebeh, bez komplikácií


Skríningové testovanie na ochorenie COVID-19 je v hlavnom meste pokojné a bez komplikácií. Mestské časti hlásia krátke doby čakania na jednotlivých odberných miestach. Ľudia si organizáciu testovania zo strany samospráv podľa reakcií na sociálnej sieti pochvaľujú. Obyvatelia prichádzajú na testovanie priebežne, testovanie znepríjemňuje miestami len dážď a ochladenie.

V Starom Meste funguje rezervačný systém prostredníctvom klasických časeniek, niektoré odberné miesta na testovanie sú už takto "vybookované". Testovanie ide podľa starostky Starého Mesta Zuzany Aufrichtovej rýchlo, mestská časť väčší nápor prakticky nezaznamenala. Predpokladá, že aj po skúsenostiach s celoplošným testovaním sa ľudia tentoraz postavili k tomu zodpovedne.

"Ľudia sa poučili aj z predchádzajúceho testovania, prichádzajú priebežne. Pochopili, že nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa, teda nemusia byť otestovaní medzi prvými. Takto sa testovanie rozložilo," skonštatovala Aufrichtová. Verí, že občania budú rovnako disciplinovaní aj v nedeľu (24. 1.), časenky sú ešte k dispozícii. Na 25 odberných miestach v Starom Meste otestovali v sobotu do 14.00 h viac ako 3270 ľudí, z toho 17 bolo pozitívnych.

Pokojný priebeh testovania uvádza aj Ružinov s 59 odbernými miestami. "Bez radov a bez stresov sme za dopoludnia zvládli otestovať 7223 z vás, pozitívnych bolo 62, čo je 0,858 percenta," uvádza na sociálnej sieti starosta Ružinova Martin Chren. Testovanie je podľa neho všade bez čakania, nečaká sa ani na drive-through na letisku či na miestnom úrade.

Mestská časť v súvislosti s rezerváciami na konkrétny čas poznamenáva, že stačí prísť päť až sedem minút vopred. V opačnom prípade sa môže ľudí na jednom mieste nakopiť viac a môže sa stať, že otestujú aj ľudí s neskoršími termínmi. "Neostýchajte sa opýtať ľudí pred vami, na kedy majú termín oni a pustite pred seba tých so skorším," vyzýva samospráva.

Priebežne sú vybavovaní aj ľudia na odberných miestach v Novom Meste, kde v štyroch odberných tímoch pomáhajú aj zdravotníci z Poľska. Dvaja z nich sú v tíme vo Vernosti na Nobelovej ulici. "Pracujeme v nemocnici vo Varšave od prvého dňa pandémie, od marca minulého roka. Teraz sme tu, aby sme pomohli Slovensku. Susedia si musia pomáhať," hovorí dvojica z Nobelovej ulice.

Pokojný priebeh na skríningové testovanie je aj v najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka, kde k 14.00 h vykonali viac ako 8380 testov, z čoho 65 vyšlo s pozitívnym výsledkom.

Na snímke dobrovoľníci na testovacom mieste drive-through na bratislavskom letisku M. R. Štefánika za pomoci autobusov DPB počas celoplošného skríningu na ochorenie COVID 19 na Slovensku. Bratislava, 23. januára 2021.
Foto: TASR - Michal Svítok


Testovanie v Banskej Bystrici je bez problémov, doterajšia pozitivita je 0,41 %


Sobotňajšie skríningové testovanie v Banskej Bystrici má pokojný priebeh a zatiaľ ho nepoznačili žiadne problémy. Informovala o tom hovorkyňa mesta Zdenka Marhefková.

Do 14.00 h bolo otestovaných celkovo 8845 ľudí. Z toho pozitívnych na ochorenie COVID-19 bolo 37, čo predstavuje zhruba 0,41 percenta,“ doplnil primátor Ján Nosko.

Podľa údajov samosprávy je v 55 odberných tímoch 110 zdravotníkov a 165 administratívnych pracovníkov. Celkovo 32 príslušníkov Ozbrojených síl SR a približne 20 štátnych policajtov dohliada na plynulý chod a pomáha navigovať záujemcov o testovanie na príslušné odberové stanovištia. V teréne je aj 16 príslušníkov mestskej polície.

V Trenčíne je priebežná miera pozitivity 0,37 percenta

V Trenčíne otestovali v sobotu do 14. hodiny na 36 odberových miestach celkom 8205 ľudí. Podľa hovorkyne Trenčína Eriky Ságovej bolo pozitívnych 30 ľudí (0,37 percenta).

Pripomenula, že testovanie pokračuje v sobotu do 20. hodiny. „Testovať sa bude od 8.00 do 20.00 h s prestávkami od 12.00 do 12.45 h a od 17.00 do 17.45 h,“ doplnila Ságová.

V Prievidzi otestovali do 13. hodiny 3819 ľudí. Pozitívnych bolo 28 a miera pozitivity je zatiaľ 0,73 percenta. Mesto doplnilo možnosť zarezervovať si termín na nedeľu aj na odberných miestach v domoch kultúry vo štvrtiach Veľká Lehôtka, Malá Lehôtka a Hradec. Informovalo o tom na sociálnej sieti.

V Púchove otestovali do 12. hodiny celkom 1269 ľudí. Pozitívne otestovaní boli štyria, čo tvorí mieru pozitivity 0,32 percenta. Z celkového počtu doposiaľ otestovaných bolo 79 ľudí mimo okresu Púchov. Informovala o tom Laura Krošláková zo sekretariátu Mestského úradu v Púchove.

Žilinský kraj pomohol samosprávam vytvoriť päť detašovaných odberových miest


Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) pomohol samosprávam v rámci aktuálneho celoplošného skríningu vytvoriť päť detašovaných odberových miest v obciach Belá, Turček, Pribylina a v meste Turčianske Teplice.

"Zastrešili sme testovacie prevádzky po odbornej aj administratívnej stránke. V Turčianskych Tepliciach sme vytvorili dve, v ostatných obciach po jednom mobilnom odberovom mieste," povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Pripomenula, že samosprávny kraj naďalej prevádzkuje desať mobilných odberových miest. "V zdravotných centrách v Bytči, Turzovke, Kysuckom Novom Meste, Liptovskom Mikuláši a v Liptovskom Hrádku. Ale aj v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci, liptovskej nemocnici s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, dolnooravskej nemocnici s poliklinikou v Dolnom Kubíne a v Oravskej poliklinike v Námestove," konkretizovala Jurinová.

Doplnila, že od otvorenia mobilných odberových miest (18. 11.) v pôsobnosti ŽSK otestovali do 21. januára spolu 43.535 ľudí. Z nich bolo 3122 pozitívnych na ochorenie COVID 19, čo je 7,17 percenta. "Už dlhší čas vnímame v našich odberových miestach zvýšený záujem obyvateľov o testovanie. Zároveň klesá percentuálny počet infikovaných," dodala Jurinová.

Skríning v Nitrianskom kraji pokračuje plynule bez dlhého čakania


Testovanie na ochorenie COVID-19 v Nitrianskom kraji zatiaľ pokračuje bez komplikácií. Väčšina testovacích miest avizuje plynulý priebeh testovania bez dlhého čakania.

„V Leviciach a mestských častiach bolo doteraz testovaných 2572 ľudí, pozitívnych bolo 31 z nich. Miera pozitivity dosiahla 1,205 percenta,“ informoval primátor Ján Krtík. V popoludňajších hodinách sa začalo testovanie občanov na Ladislavovom dvore. Miestnu komunitu testuje vojenský mobilný odberový tím.
Na archívnej snímke zdravotníčka testuje muža antigénovým testom na odbernom mieste v areáli vojenského útvaru Protilietadlovej brigády na Jeleneckej ulicy v Nitre v sobotu 16. januára 2021.
Foto: TASR - Henrich Mišovič

V Topoľčanoch bolo otestovaných zatiaľ 1940 občanov. Pozitívne testy malo 28 ľudí, čo predstavuje pozitivitu 1,44 percenta. „Dôležitý však bude výsledok za celé obdobie skríningu,“ komentovalo priebežné výsledky vedenie mesta.

V okrese Komárno bolo krátko po 14.00 h otestovaných 16.778 občanov, z ktorých bolo 216 pozitívnych. Miera pozitivity sa v tom čase pohybovala na úrovni 1,28 percenta. V samotnom meste Komárno bolo z 3608 vykonaných odberov 52 pozitívnych, čo je podiel 1,44 percenta.

V Lučenci je predbežná miera pozitivity pod 0,3 percenta


Na 16 odberových miest, ktoré sú zriadené v rámci mesta Lučenec, sa v sobotu do 14.00 h prišlo otestovať 2711 ľudí. Z toho bolo osem testovaných pozitívne, čo znamená podiel 0,295 percenta. Na sociálnej sieti o tom informovala primátorka Alexandra Pivková.

„Potešujúcou správou je, že bol iba zanedbateľný počet občanov, ktorí sa na testovanie registrovali, ale napokon neprišli. Ďakujeme, že ste zodpovední a disciplinovaní,“ uviedla primátorka.

Ako doplnila, testovanie v meste Lučenec v teréne zabezpečuje 112 pracovníkov. „Sú to zdravotníci, administratívni pracovníci, vojaci, štátni a mestskí policajti, koordinátori odberových miest a členovia krízového štábu mesta Lučenec,“ konkretizovala Pivková.

V Trenčíne otestovali 14.868 ľudí, miera pozitivity je 0,30 percenta


V Trenčíne otestovali v sobotu na 36 odberových miestach 14.868 ľudí. Podľa hovorkyne Trenčína Eriky Ságovej dostalo certifikát s pozitívnym výsledkom antigénového testu 45 ľudí, čo je 0,30 percenta.
Zdravotníčka odoberá vzorku obyvateľke Trenčína, ktorá prišla na celoplošné testovanie obyvateľov mesta Trenčín na nový koronavírus na odberné miesto na Základnej škole na Dlhých Honoch, 19. decembra 2020 v Trenčíne, archíve foto.
Foto: TASR - Radovan Stoklasa

V Prievidzi otestovali celkovo 9641 ľudí. Pozitívnych bolo 76 a miera pozitivity je zatiaľ 0,79 percenta. Mesto o tom informovalo na sociálnej sieti.

V Púchove otestovali na 10 odberových miestach celkom 3425 ľudí. Pozitívne bolo otestovaných 15, čo tvorí mieru pozitivity 0,44 percenta. Z celkového počtu otestovaných bolo 220 ľudí mimo okresu Púchov, nikto z nich nebolo pozitívne testovaný. Informovala o tom Laura Krošláková zo sekretariátu Mestského úradu v Púchove.

V Prešove dosiahla miera pozitivity 0,48 percenta


V skríningovom testovaní v Prešove počas soboty na odberných miestach zriadených mestom otestovali na ochorenie COVID-19 celkovo 16.230 osôb. Z nich 78 malo pozitívny výsledok testu. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Tomek. Miera pozitivity testovaných tak predstavuje 0,48 percenta.

Na víkendové plošné testovanie v Prešove zriadilo mesto 44 odberných miest. "Po otvorení odberných miest sme zaznamenali menšie technické problémy súvisiace s nedostatočnou rýchlosťou registračného systému, ktoré však nenarušili priebeh testovania a v krátkom čase sa ich podarilo odstrániť," uviedol hovorca.

Odberové miesta budú otvorené aj v nedeľu (24. 1.) od 8.00 do 20.00 h s výnimkou prestávok v časoch 12.00 - 12.45 h a 17.00 - 17.45 h.

V Kežmarku otestovali 3561 ľudí, pozitívnych bolo 13


V rámci celoplošného skríningu v Kežmarku v sobotu na ochorenie COVID-19 otestovali 3561 ľudí, z toho 13 bolo pozitívnych. Miera pozitivity tak dosiahla 0,365 percenta. TASR o tom informovala Barbora Sosková z mestského úradu.

Otvorených bolo deväť odberných miest. Rezerváciu termínov na oba testovacie dni vopred využilo 4316 Kežmarčanov. "Testovanie prebiehalo v školách, v kultúrnom stredisku, v aréne a v Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra. Záujemcovia o testovanie boli vybavovaní priebežne, bez dlhých radov na čakanie. Po otestovaní dostali do vlastných rúk písomné potvrdenie o výsledku testu v zmysle nariadení Ministerstva zdravotníctva SR," uviedla Sosková.

Plošný skríning v Kežmarku pokračuje aj v nedeľu od 8.00 do 20.00, s prestávkami 12.00 – 12.45 h a 17.00 – 17.30 h.

Samosprávy v Bratislave ďakujú tímom i ľuďom, zverejňujú výsledky


Bratislavské samosprávy ďakujú v súvislosti so sobotným skríningovým testovaním na COVID-19 za pokojný priebeh celého testovacieho dňa. Poďakovanie smerujú nielen tím, ktorí sa podieľali na testovaní na jednotlivých odberných miestach, ale aj samotným obyvateľom za trpezlivosť pri prípadných drobných prestojoch a technických problémoch. Niektoré samosprávy zároveň zverejnili aj dáta zo sobotného testovania.

Jednou z nich je aj mestská časť Ružinov, ktorá otestovala 18.143 ľudí, z toho 115 mali pozitívny antigénov test, čo predstavuje 0,633 percenta. Starosta Ružinova Martin Chren to označil za lepší výsledok, aký očakávali. "A vyše tristo skvelých lekárov, zdravotníkov, dobrovoľníkov, koordinátorov a hasičov, plus vojaci a policajti, ktorí sa postarali o to, že celý deň prebehol pokojne, komfortne, bez čakania a bez rizika, že testovanie prispeje k šíreniu vírusu," zhodnotil Chren na sociálnej sieti. Mestská časť pripomína, že na nedeľu (24. 1.) je na niektorých odberných miestach ešte dosť termínov na objednanie sa na presný čas.

Staré Mesto pretestovalo 6023 obyvateľov, z ktorých 34 bolo pozitívnych, čo predstavuje 0,565 percenta. "Sme veľmi hrdí na všetkých Staromešťanov, ktorí s nami dnešný testovací deň zvládli disciplinovane,“ uviedol pre TASR hovorca Starého Mesta Matej Števove s tým, že obyvatelia môžu mestskej časti písať spätnú reakciu.
Na archívnej snímke testovanie obyvateľstva na odbernom mieste v Mlynskej doline 7. novembra 2020 v Bratislave.
Foto: TASR – Jakub Kotian

Pokojný priebeh počas celého dňa bol aj v Novom Meste, poďakovanie smeruje mestská časť všetkým odberným tímom, ale aj samotným obyvateľom. "Počas dňa som lietal medzi odbernými miestami, zisťoval, ako kde funguje a popri tom som sa opýtal aj vás na vaše skúsenosti. Reakcie mi v dobrom v prvej chvíli vyrazili dych a v tej druhej sa priznám, že ma dojali," priznáva starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. K poďakovaniam sa pripája aj najväčšia bratislavská mestská časť Petržalka, ktorá pretestovala 14.273 obyvateľov a zaznamenala 96 pozitívnych prípadov, čo predstavuje 0,67 percenta.

Pozitívne reakcie na bezproblémové testovanie bez čakaní eviduje aj hlavné mesto, ktoré sa zároveň ospravedlnilo za menšie zdržania a technické problémy na niektorých miestach na začiatku testovania. Poďakovalo tiež za trpezlivosť a ohľaduplnosť.

V Žiline otestovali 18.198 ľudí


Na 50 odberových miestach v Žiline otestovali v sobotu celkom 18.198 ľudí. Pozitívne otestovali 60 z nich, čo podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka predstavuje percentuálnu mieru pozitivity 0,329.

V Liptovskom Mikuláši otestovali 4442 ľudí. Pozitívny test malo 23 ľudí (0,52 percenta). Testovanie bolo bez mimoriadnych udalostí, najviac vyťažené boli odberné miesta v Základnej škole Janka Kráľa na Podbrezinách, ktoré navštívilo 1243 ľudí, informuje mesto na sociálnej sieti.

V Ružomberku otestovali na 11 odberových miestach 3748 ľudí. Z nich malo pozitívny test 11, čo je pozitivita 0,3 percenta. Viceprimátor Michal Lazár o tom informoval na sociálnej sieti.

Na území Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa v sobotu zapojilo do celoplošného skríningového testovania všetkých 19 miest. Väčšina z nich testovala od 8.00 do 20.00 h, celkovo zhruba v dvoch stovkách odberových miest.

V Košiciach je priebežná miera pozitivity 1,03 percenta


Od začiatku plošného testovania na COVID-19 v pondelok 18. januára sa v Košiciach urobilo spolu 72.261 testov, ktoré zachytili 745 pozitívnych prípadov. Miera pozitivity dosahuje 1,03 percenta. Informoval o tom v sobotu večer hovorca mesta Vladimír Fabián.

Len počas soboty sa v Košiciach od 9.00 h stihlo otestovať celkovo 24.545 obyvateľov. Pozitívny test malo 205 z nich, čo predstavuje 0,83 percenta.

"Veľmi ma teší, že Košičania sú zodpovední, dodržiavajú platné odporúčania hygienikov a výsledkom je, že sa každým dňom zmenšuje pozitivita testov v Košiciach," uviedol primátor mesta Jaroslav Polaček.

Testovanie v Košiciach pokračuje v nedeľu (24. 1.) od 9.00 do 17.00 h. K dispozícii je 77 odberných miest. Mesto vyzýva každého záujemcu, aby sa ešte pred vstupom na odberné miesto elektricky registroval na koronaregistracia.kosice.sk. "Okrem zníženia náporu na administratívnych pracovníkov je výhodou takejto registrácie, že po skončení testu bude jeho výsledok doručený prostredníctvom SMS. Takouto správou sa bude možné od 27. januára preukazovať aj pri prípadnej kontrole zákazu vychádzania bezpečnostnými zložkami," informoval magistrát.