Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 10. jún 2023Meniny má Margaréta
< sekcia Slovensko

SLK pripravila diferencované odmeňovanie lekárov počas pandémie

Na snímke prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár počas tlačovej konferencie. Foto: TASR - Jakub Kotian

Ide pritom podľa Kollára nielen o ambulancie, ale aj nemocnice.

Bratislava 21. mája (TASR) – Slovenská lekárska komora (SLK) pripravila návrh na diferencované odmeňovanie pre tých lekárov, ktorí nezatvorili svoje ambulancie počas pandémie nového koronavírusu. K požiadavke dospeli po dohovore s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽaNO). Ústredný krízový štáb na rokovaní zaviazal predstaviteľov SLK pripraviť návrh financovania nemocníc a ambulancií počas tohto obdobia a prerokovať ho nielen s ministerstvom zdravotníctva, ale i ministerstvom financií. Pre TASR to povedal prezident SLK Marian Kollár.

Členovia SLK sa podľa neho snažili pripraviť model zabezpečenia základného paušálu, ktorý by nemal klesnúť pod 70 - 75 percent paušálu z roku 2019, ale aby aj tí, ktorí mali podstatne viac výkonov v tomto období a mali aj vyššie náklady, aby sa mohli dostať aj nad úroveň 100 percent minuloročného paušálu. Momentálne čakajú na prerokovanie modelu.

Ide pritom podľa Kollára nielen o ambulancie, ale aj nemocnice. „Vo väčšine nemocníc došlo k reprofilizácii, v rámci ktorej boli niekde vytvorené tzv. červené zóny. Bolo rozhodnuté, že nemocnice majú vykonávať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť a prijímať len akútnych pacientov. V druhej polovici marca a počas apríla klesol počet výkonov v jednotlivých nemocniciach pod úroveň 30 percent,“ hovorí.

Dodržiavaním prísnych protiepidemiologických opatrení lekárom podľa neho významne poklesli príjmy od zdravotných poisťovní, a zvýšili sa náklady na zabezpečenie hygienického štandardu podľa pokynov Úradu verejného zdravotníctva SR. Bolo tiež treba nakúpiť nevyhnutné ochranné pracovné pomôcky. „V dôsledku toho nedokážeme finančne zabezpečiť chod ambulancií v takom rozsahu, aby neboli stratové. Rozhodli sme sa pripraviť návrh orientačného manuálu, akým spôsobom by mohla vláda pomôcť ambulanciám, aby boli aj po zvládnutí koronakrízy naďalej funkčné,“ tvrdí Kollár. Doplnil, že hoci v niektorých ambulanciách významne neklesol počet vyšetrených a ošetrených pacientov, zákaz vykonávania preventívnych prehliadok spôsobil výrazné zníženie platieb zo strany poisťovní pre ambulancie.

Minister Krajčí začiatkom týždňa avizoval, že sa bude prihovárať za diferencované odmenenie pre lekárov, ktorí ani počas pandémie nezatvorili ambulancie snažili sa poskytovať zdravotnú starostlivosť zodpovedne a naplno. Povedal, že si nechal zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne poslať dáta o tom, ako za uplynulý mesiac lekári pracovali. Prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) Marián Šóth si nemyslí, že tento plán je v praxi realizovateľný. „Neviem, akým spôsobom si to predstavuje, lebo všetky naše ambulancie pracovali a stále nemáme dofinancovaných 75 percent paušálne a takisto ešte nemáme dohodnuté obdobie od 1. júla. Myslím si, že je to zavádzanie zo strany ministerstva zdravotníctva,“ tvrdí Šóth.