Quantcast
< sekcia Slovensko

SLK: Samotné zvýšenie platov zdravotníkov na stabilizáciu nestačí

Na archívnej snímke z 9. novembra 2021 prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Pavel Oravec. Foto: TASR - Pavol Zachar

Vláda v stredu schválila návrh na zvýšenie platov zdravotníkov.

Bratislava 22. septembra (TASR) - Samotné zvýšenie platov zdravotníkov podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) na stabilizáciu sektora nestačí. Komora zároveň kritizuje, že návrh zvýšenia miezd, ktorý v stredu (21. 9.) schválila vláda, nerieši ambulantný sektor. Žiada zvýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo, ktoré sa premietne do zmlúv pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

"Už od nášho snemu v roku 2021, na ktorom bol schválený nami dva roky pripravovaný materiál Koncepcia zdravotníctva SR podľa SLK, sme upozorňovali a žiadali systémové zmeny," skonštatovala komora s tým, že vládou schválený návrh považuje len za začiatok.

Nesúhlasí s tým, že platové zvýšenie sa týka len skupiny zdravotníkov v ústavných zariadeniach. "Zvýšenie musí zahŕňať všetky skupiny lekárov, aj ambulantný sektor," upozornila SLK. Optimálne zvýšenie miezd je podľa komory také, po ktorom by bol základný plat lekára po atestácii na úrovni minimálne trojnásobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve s primeraným zvýšením podľa rokov praxe.

SLK zároveň žiada zvýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo. "Vrátane platieb za poistencov štátu tak, aby sa toto zvýšenie premietlo do zmlúv pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Uzatvorené zmluvy im musia zabezpečiť pokrytie všetkých nákladov potrebných nielen na prevádzku, ale aj rozvoj nemocničných a ambulantných zdravotníckych zariadení," doplnila komora.

Vláda v stredu schválila návrh na zvýšenie platov zdravotníkov. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Okrem zvyšovania platových koeficientov sa majú pri mzdách zohľadňovať aj roky praxe.