< sekcia Slovensko

Lekári žiadajú usmernenie pri vydávaní potvrdení o prekonaní COVID-19

Ilustračné foto. Foto: TASR - Henrich Mišovič

V súčasnej situácii je toto potvrdenie potrebné aj na základe odporúčaní odborníkov

Bratislava 20. januára (TASR) – Slovenská lekárska komora (SLK) žiada od ministerstva zdravotníctva jasné usmernenie pri vydávaní potvrdení pre pacientov, ktorí za posledné tri mesiace prekonali ochorenie COVID-19. Komore sa nepozdáva, že si po potvrdenie majú chodiť pacienti osobne. TASR o tom informovala hovorkyňa SLK Nancy Závodská. Podľa ministerstva zdravotníctva potvrdenie je možné vystaviť aj elektronicky.

Súčasný stav, keď pacienti musia osobne prísť do ambulancie všeobecného lekára po potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19, je podľa SLK absolútne neprijateľný. „Po prvé ide o zbytočné vyťahovanie peňazí od občanov a po druhé, čo je oveľa závažnejšie – v čase lockdownu je to ohrozovanie zdravia pacientov i lekárov, keďže znovu dochádza k väčšiemu pohybu osôb," vysvetlila Závodská.

SLK považuje za logické, aby príslušné kontrolné orgány uznávali certifikáty, prípadne SMS, o pozitivite. „Sú de facto jasným dokladom, že pacient COVID-19 prekonal, z ktorých sa dá jednoducho vypočítať, či už prešli požadované tri mesiace, aby takýto občan nemusel ísť na povinné testovanie," dodala Závodská.

Ministerstvo zdravotníctva pre TASR vysvetlilo, že potvrdenie môže lekár človeku, ktorý prekonal ochorenie COVID-19, vystaviť aj elektronicky. „V zdravotnej dokumentácii bude originál tohto potvrdenia. V súčasnej situácii je toto potvrdenie potrebné aj na základe odporúčaní odborníkov," dodala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.