Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Slovensko

Slováci mali počas Silvestra najviac zdravotných problémov pre alkohol

Ilustračné foto. Foto: TASR - Roman Hanc

Sanitky na celom Slovensku mali 75 výjazdov k osobám otráveným alkoholom.


Bratislava 1. januára (TASR) – Najviac zásahov záchranárov si počas Silvestra a úvodných hodín Nového roka vyžiadala intoxikácia alkoholom. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú TASR poskytol Jozef Minár z Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby (ZSS) SR.

Sanitky na celom Slovensku mali 75 výjazdov k osobám otráveným alkoholom. Z nich bolo až 17 detí mladších ako 18 rokov. Najviac intoxikácií alkoholom bolo v Bratislavskom kraji (19), najmenej (1) v Banskobystrickom kraji. Najviac (5) opitých detí do 18 rokov, ktorým sa venovali záchranári, bolo v Košickom kraji.

Druhým najčastejším dôvodom výjazdov sanitiek bola neodborná manipulácia so zábavnou pyrotechnikou. Pre tieto úrazy uskutočnili ambulancie ZSS spolu 55 výjazdov. Zranených detí do 18 rokov bolo desať. Najviac úrazov - 12 bolo v Žilinskom kraji.

Dôvodom výjazdov počas silvestrovskej noci boli i podchladenia. ZSS mala v tejto súvislosti celkom 11 výjazdov. Z nich tri sa týkali detí do 18 rokov. Štyrikrát zachraňovali záchranári podchladené osoby v Žilinskom kraji, tri výjazdy boli v Prešovskom kraji, dva v Košickom a po jednom v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

Zdravotní záchranári museli ratovať i deti zranené pyrotechnikou

Ako naozaj rušnú a na prácu bohatú noc budú tú silvestrovskú hodnotiť zdravotní záchranári zo spoločnosti Falck Záchranná. Počas koncoročných osláv absolvovali viac ako 250 výjazdov, pričom podobne ako po iné roky boli aj teraz najčastejšou príčinou úrazy, najmä hlavy. Nechýbali však ani zranenia v dôsledku používania zábavnej pyrotechniky, a to aj u detí.

"Okrem úrazov hlavy, ktorých bolo celkovo 75, volali ľudia naše posádky najčastejšie z dôvodu tráviacich ťažkostí (22) či vysokého tlaku (21)," uviedol hovorca a PR manažér skupiny Falck na Slovensku Vladimír Vanko. Dodal, že najviac výjazdov absolvovali na prelome rokov posádky RZP Prievidza a RZP Trnava. "Každá musela zasahovať až osemkrát," spresnil.

V prípade zranení spôsobených manipuláciou so zábavnou pyrotechnikou sa jeden z vážnejších prípadov stal v Humennom, kde po polnoci došlo k poraneniu delobuchom. "Otec (1974) a syn (1999) utrpeli popáleniny rúk a tváre. Previezli ich na chirurgiu," informoval Vanko.

V Levoči privolali záchranárov k 12-ročnému dieťaťu, ktoré malo na chrbte popáleniny od petardy. Záchranári z RZP Malcov zase ošetrili 14-ročné dieťa, ktorému zábavná pyrotechnika poranila oko.

Osobitnou kapitolou boli výjazdy k pacientom pod vplyvom alkoholu. Záchranári museli zasahovať v 45 prípadoch.