Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia Slovensko

Slovenská akadémia vied si pripomína 70 rokov od svojho vzniku

Na snímke vchod do areálu Slovenskej akadémie vied (SAV) na Dúbravskej ceste v Bratislave Foto: TASR/Michal Svítok

Oslavy jubilea najväčšej vedeckej inštitúcie na Slovensku sa ponesú aj v znamení prezentácie jej výskumných tém a výsledkov jednotlivých pracovísk.

Bratislava 23. júna (TASR) - Slovenská akadémia vied (SAV) si v týchto dňoch pripomína 70 rokov od prijatia zákona o SAV, ktorý definoval jej základy a podobu, v ktorej existuje až dodnes. Svoje jubileum si akadémia pripomenie viacerými podujatiami. Ústredné oslavy sa uskutočnia v Bratislave v piatok a v sobotu (24. 6.).

"SAV vznikla v atmosfére silného sovietskeho vplyvu. Tým bola ovplyvnená jej štruktúra a aj zameranie. Za 70 rokov sa však ukázalo, že to nepredznamenalo jej fatálnu deformáciu. Našťastie sa dnes SAV radí úrovňou aj zameraním k štandardným európskym vedeckým inštitúciám," zdôraznil pri príležitosti výročia SAV jej predseda Pavol Šajgalík. Počas siedmich dekád prekonala akadémia množstvo míľnikov a historických okamihov. Viaceré z nich si pripomenie v piatok na slávnostnom matiné v Novej budove SND. "Budeme mať príležitosť spomenúť si na predošlých 70 rokov SAV a vyzdvihnúť našich kolegov, ktorí sa významnou mierou zaslúžili o jej rozvoj. Verím, že to bude dôstojným upriamením pozornosti na SAV ako najdôveryhodnejšej štátnej inštitúcie a jednak ako vedeckej organizácie, ktorá produkuje vedu v tej najvyššej kvalite, minimálne v stredoeurópskom priestore," dodal Šajgalík.

Oslavy jubilea najväčšej vedeckej inštitúcie na Slovensku sa ponesú aj v znamení prezentácie jej výskumných tém a výsledkov jednotlivých pracovísk. Na Námestí M. R. Štefánika v Bratislave sa v piatok a sobotu uskutoční podujatie Víkend so SAV. Ide o dvojdňový festival vedy, na ktorom sa predstavia pracoviská SAV z celého Slovenska. Približne päť desiatok stánkov prinesie najnovšie výskumné výsledky, interaktívne exponáty a vedecké aktivity nielen pre najmenších. Program na pódiu doplnia prednášky vedcov na rôzne témy. V piatok podvečer sa uskutoční koncert kapely Korben Dallas.