Quantcast
< sekcia Slovensko

Slovenská lekárska komora je spokojná, že sa vláda a LOZ dohodli

Na snímke sprava v popredí minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský, predseda vlády SR Eduard Heger počas rokovania vlády so zástupcami Lekárskeho odborového združenia (LOZ) na Úrade vlády 26. novembra 2022 v Bratislave. Foto: TASR Pavol Zachar

Vláda a lekárski odborári na sobotňajšom (26. 11.) rokovaní vyriešili otázku platov lekárov a dohodli sa.

Bratislava 27. novembra (TASR) - Slovenská lekárska komora (SLK) je spokojná, že pacienti, lekári a vedenia nemocníc a samosprávnych krajov si vďaka pragmatickému prístupu vlády a vedenia Lekárskeho odborového zduženia (LOZ) môžu vydýchnuť po dosiahnutí dohody o mzdách nemocničných lekárov. Vyplýva to z vyhlásenia SLK.

Vývoj situácie SLK privítala aj napriek kritike, ktorá sa na ňu spustila. Dôvodom kritiky bolo vyhlásenie, ktorým SLK vyzývala k návratu k vyjednávaniu, následné stretnutie s premiérom SR, ministrom financií SR a štátnou tajomníčkou Ministerstva zdravotníctva SR a ponukou byť mediátorom sporu. "SLK sa snažila upokojiť situáciu, nie vyhrocovať ju vyjadreniami, že pacienti budú zomierať. My sme opakovali, že sa nájde riešenie - a našlo sa - zainteresované strany si opäť spoločne sadli za rokovací stôl a dohodli sa," uvádza sa vo vyhlásení.

SLK sa v najbližšom období chce sústrediť s ďalšími partnermi na problémy pregraduálneho a postgraduálneho vzdelávania. "Ďalej aj na pokračovanie v reálnom naceňovaní zoznamu výkonov, implementácii DRG systému a ďalšie úlohy, ktoré ťažia všetkých lekárov a zdravotníctvo," dodáva SLK.

Vláda a lekárski odborári na sobotňajšom (26. 11.) rokovaní vyriešili otázku platov lekárov a dohodli sa. Ministerstvo zdravotníctva predloží v pondelok (28. 11.) dohodnuté zmeny na parlamentný výbor pre zdravotníctvo. Zdravotníkom majú vyplatiť aj stabilizačné príspevky.