Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. december 2023Meniny má Bibiana
< sekcia Slovensko

Slovenské a rakúske záchranky by mohli spolupracovať

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Zmluva sa má vzťahovať na prihraničné územie Bratislavského a Trnavského kraja a spolkové krajiny Dolné Rakúsko, Burgenland a Viedeň v Rakúsku.

Bratislava 12. apríla (TASR) - Slovenské a rakúske záchranky by mohli v prihraničných oblastiach spolupracovať. Vyplýva to z rámcovej zmluvy medzi krajinami o cezhraničnej spolupráci v oblasti záchrannej zdravotnej služby (ZZS), ktorú vláda odobrila na stredajšom rokovaní.

"Táto rámcová zmluva určuje právny rámec pre medzinárodnú spoluprácu zmluvných strán v oblasti záchrannej zdravotnej služby s cieľom zabezpečiť v prihraničnom území čo najlepšiu dostupnosť tejto služby pre obyvateľov obidvoch zmluvných strán," uvádza sa v dokumente. Zmluva sa má vzťahovať na prihraničné územie Bratislavského a Trnavského kraja a spolkové krajiny Dolné Rakúsko, Burgenland a Viedeň v Rakúsku.

ZZS by bola podľa tejto zmluvy poskytovaná pri udalostiach s hromadným postihnutím osôb alebo pri kritickom stave osoby. "Neodkladná zdravotná starostlivosť v mieste zásahu a preprava fyzickej osoby v ohrození života alebo zdravia do vhodného zdravotníckeho zariadenia sa bude poskytovať na základe vyhodnoteného tiesňového volania a žiadosti zmluvnej strany," ozrejmil rezort.