Quantcast
< sekcia Slovensko

Mimovládne organizácie zo SR prepravili na Ukrajinu cez 700 ton pomoci

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Úrad pre koordináciu humanitárnych záležitostí odhadol, že počet ľudí z Ukrajiny, ktorí potrebujú humanitárnu pomoc, sa vyšplhal k 17. marcu už na 12 miliónov.

Bratislava 1. apríla (TASR) - Slovenské mimovládne organizácie počas prvého mesiaca vojenskej invázie a humanitárnej krízy na Ukrajine prepravili na územie svojho východného suseda viac ako 700 ton humanitárnej pomoci. Distribúciu zabezpečujú prostredníctvom solidarity slovenského obyvateľstva. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu platformy rozvojových organizácií Ambrela Boba Markovič Baluchová.

Organizácie združené v platforme spolu s miestnymi partnermi boli v prvé týždne vojny sústredené hlavne na troch hraničných priechodoch, a tam pomáhali ľuďom na úteku z Ukrajiny.

Dovedna 709 ton humanitárnej pomoci dopravili organizácie spolu s partnermi do viacerých regiónov Ukrajiny vrátane miest Kyjev, Charkov, Ternopiľ, Ivano-Frankivsk, Užhorod, Mariupol, Veľké Berezné, Mukačevo a podobne, konkretizoval výkonný tajomník Ambrely Daniel Kaba.

Úrad pre koordináciu humanitárnych záležitostí odhadol, že počet ľudí z Ukrajiny, ktorí potrebujú humanitárnu pomoc, sa vyšplhal k 17. marcu už na 12 miliónov. "Takmer sedem miliónov osôb je vnútorne vysídlených v rámci krajiny, do cudziny nedobrovoľne utieklo viac ako 3,3 milióna ľudí. V dôsledku týchto skutočností sa zmení fungovanie systému humanitárnej pomoci a rozvojovej spolupráce v našom regióne," dodala Markovič Balúchová.