Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. máj 2024Meniny má Zina
< sekcia Slovensko

Slovenskí europoslanci o uznesení EÚ ako zóne slobody pre LGBTI osoby

Na archívnej snímke Vladimír Bilčík. Foto: TASR – Jakub Kotian

Bilčík pripustil, že s niektorými pasážami rezolúcie sa nestotožňuje, ide však o kompromisný dokument.

Brusel 11. marca (TASR) - Európsky parlament (EP) vo štvrtok prijal nelegislatívne uznesenie, prostredníctvom ktorého vyhlásil celú Európsku úniu za zónu slobody pre LGBTIQ osoby. Zo 14 slovenských europoslancov hlasovalo 12, pričom ôsmi uznesenie podporili a štyria boli proti.

Vladimír Bilčík (Spolu) z frakcie európskych ľudovcov (EPP) pre TASR uviedol, že je jedným zo spoluautorov rezolúcie týkajúcej sa ochrany a slobody ľudí z komunity LGBTIQ v celej Únii. Hoci ide o návrh liberálnej frakcie, na rezolúcii sa podieľali všetky relevantné politické skupiny v EP.

"Považujem za dôležité, že slobodu by mal mať každý bez ohľadu na svoju sexuálnu orientáciu. Je to základný princíp, na ktorom je postavený projekt Európskej únie," uviedol Bilčík. Pripomenul, že princíp nediskriminácie nie je len súčasťou európskych smerníc, ale každodenného života. Aj preto je podľa neho dôležité venovať pozornosť tejto téme, najmä keď niektoré členské krajiny, v poslednom čase najvýraznejšie Poľsko, sa snažia potláčať prirodzené slobodné prostredie.

Bilčík pripustil, že s niektorými pasážami rezolúcie sa nestotožňuje, ide však o kompromisný dokument. "To, čo je zásadné a k čomu sa hlásime aj v Európskej ľudovej strane, je, že sloboda a rovnosť sú kľúčom k tomu, aby sme sa všetci vzájomne rešpektovali naprieč Európou. Bez ohľadu na to, akú máme sexuálnu orientáciu."
Martin Hojsík, archívne foto.
Foto: TASR Jaroslav Novák

Martin Hojsík (PS) z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE), ktorá uznesenie presadila, prirovnal zóny bez LGBTI osôb v Poľsku k situácii, ako keby niekto v 21. storočí zakázal vstup do mesta ryšavým ženám pre podozrenie, že sú čarodejnice. "Práve preto sme zareagovali. Ide o toleranciu, o to, že fungovať v Európe, kde budeme vylučovať nejakú skupinu ľudí na základe rasy, sexuálnej orientácie či náboženského presvedčenia, je proti základným hodnotám, na ktorých stojí EÚ," vysvetlil.

Podľa neho ide o snahu symbolicky poukázať na to, že je to naozaj problém a vyzval mestá po celej Európe, aby sa stali mestami tolerancie. "Nejde o LGBTI ako také. Ide o toleranciu. Súčasťou toho je, že nebudeme systémovo diskriminovať ľudí na základe ich sexuálnej orientácie, lebo s tou sa človek rodí," povedal Hojsík. Hlasovanie za toto uznesenie nie je hlasovaním proti niekomu, ale za niečo, za toleranciu. "Rovnako, ako keby niekto chcel diskriminovať ľudí na základe ich viery. Liberáli by boli v prvých šíkoch, lebo by tiež išlo o diskrimináciu," uviedol Hojsík.

spravodajca TASR Jaromír Novak