Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Slovensko

Vojaci SR cvičia aj s účasťou mnohonárodnej bojovej skupiny NATO

Na snímke veliteľ pozemných síl OS SR generálmajor Ivan Pach. Foto: TASR - Ján Krošlák

Podľa Pacha štandardná príprava takéhoto cvičenia trvá 18 mesiacov.

Lešť 26. mája (TASR) – Aj s účasťou členov mnohonárodnej bojovej skupiny NATO, ktorá bola vytvorená len nedávno ako reakcia na vojnu na Ukrajine, sa v týchto dňoch koná v priestore Lešť cvičenie Slovenský štít 2022. Zúčastňuje sa na ňom vyše 1200 slovenských vojakov, asi 200 vojakov z Českej republiky a približne 200 amerických vojakov.

Ako v rámci mediálneho dňa informoval veliteľ slovenských pozemných síl, generálmajor Ivan Pach, Slovenský štít 2022 má poskytnúť možnosť precvičiť všetkých veliteľov a štáby pozemných síl v rozhodovaní, plánovacích postupoch a velení a riadení spoločných operácií vysokej intenzity v nadnárodnom prostredí.

Podľa neho štandardná príprava takéhoto cvičenia trvá 18 mesiacov. "Žijeme však v čase, ktorý nie je štandardný. Vo februári sme končili s pandémiou a vzápätí sme museli riešiť operačné úlohy v súvislosti s hrozbou na východe, takže času na prípravu takéhoto cvičenia veľa nebolo," konštatoval.

Možnosť cvičiť s českými a americkými vojakmi nie je však pre slovenských vojakov ničím novým. "Cvičíme s nimi prakticky už roky a spolupráca je veľmi dobrá," pripomenul slovenský generál. Rôzne spôsobilosti, ktoré na Slovensko prichádzajú od iných armád, podľa Pacha slovenských vojakov stále obohacujú.