< sekcia Slovensko

Slovenskí vojaci pôsobia na Cypre už 20 rokov; ide o najdlhšiu misiu

Na snímke nastúpená jednotka na veliteľstve Sektoru 4 (kemp Štefánik) misie UNFICYP počas návštevy ministra obrany SR Jaroslava Naďa vo Famaguste na Cypre 30. júla 2021. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Od malej jednotky, ktorá sem prišla v počte 30 ľudí pred 20 rokmi, sme dnes jednou z hlavných síl, ktoré tu pôsobia, uviedol slovenský minister obrany.

Famagusta/Athienu 30. júla (TASR) - Slovenskí vojaci si pripomenuli 20. výročie pôsobenia v mierovej misii OSN UNFICYP na Cypre. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) pri tejto príležitosti odovzdal v piatok v kempe M. R. Štefánika vo Famaguste 42 príslušníkom Ozbrojených síl SR medaily OSN za službu v operácii. Šéf rezortu navštívil tiež kemp PB-104 v obci Athienu, ktorý v súvislosti s pôsobením slovenského kontingentu premenovali na Kemp Pribina.

"Od malej jednotky, ktorá sem prišla v počte 30 ľudí pred 20 rokmi, sme dnes jednou z hlavných síl, ktoré tu pôsobia. Máme na starosti jeden z troch sektorov, ten najdôležitejší,"
skonštatoval minister s tým, že na prácu slovenských vojakov počúva samé pozitívne ohlasy. V Sektore 4 pôsobí aktuálne 190 vojakov. O stiahnutí Slovákov z misie sa podľa Naďa v súčasnosti neuvažuje. Naopak, diskutuje sa o prevzatí ďalších úloh.

Slovenský príspevok ocenila aj veliteľka UNFICYP Ingrid Gjerdeová. "Sektor 4 je geograficky veľký a zahŕňa politicky veľmi citlivé územia," upozornila s tým, že misia je nevyhnutná na udržanie pokojného a bezpečného prostredia na ostrove.Ako pripomenul veliteľ slovenského kontingentu Ján Hric, na Cypre sa vystriedalo už vyše 3800 slovenských mierotvorcov. "Operácia UNFICYP je tak doposiaľ nielen najdlhším pôsobením Ozbrojených síl SR v rámci plnenia záväzkov medzinárodného krízového manažmentu, no zároveň aj operáciou s dlhodobo najpočetnejším personálnym zastúpením," poznamenal.

Minister obrany navštívil aj hliadkovaciu základňu PB-104 v Athienu, druhú najväčšiu základňu v priestore zodpovednosti Sektora 4. Odhalil tu znak kempu s novým názvom Kemp Pribina. Ide o veliteľskú základňu pre prvú strážnu čatu, avšak zároveň sa stala záložnou logistickou základňou pre Sektor 4. Pôsobia na nej aj dva styčné tímy pre vyjednávanie s opozičnými silami. Počas druhej vlny pandémie COVID-19 sa po uzavretí hraníc stala záložným miestom velenia a riadenia Sektora 4 a hlavným logistickým centrom zásobovania slovenského kontingentu. Slúži tu 45 profesionálnych vojakov.

Na snímke oceňovanie vojakov medailami OSN pri príležitosti 20. výročia SLOVCON na veliteľstve Sektoru 4 (kemp Štefánik) misie UNFICYP počas návštevy ministra obrany SR Jaroslava Naďa (vľavo) vo Famaguste na Cypre 30. júla 2021.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Slovensko pôsobí v misii UNFICYP od roku 2001. Od septembra 2018 je jedinou krajinou pôsobiacou v Sektore 4, ktorý zodpovedá za územie nárazníkového pásma s rozlohou približne 110 kilometrov štvorcových. Súčasťou misie je tiež jednotka ženistov, ktorej úlohou je výstavba a údržba infraštruktúry v sektoroch. SR zastupujú aj príslušníci Vojenskej polície a vojaci na veliteľstve misie v Nikózii.

Aktuálne pôsobí v rámci misie UNFICYP 238 príslušníkov OS SR, z toho 24 žien. Ide o 39. rotáciu. Vojaci sú nasadzovaní na 12 mesiacov.
(osobitná spravodajkyňa TASR Katarína Bačová)