Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 13. máj 2024Meniny má Servác
< sekcia Slovensko

Slovensko pošle do Afganistanu milión eur a vojenských špecialistov

V Žiline v 5. pluku špecialného určenia bol 29. marca 2012 spoločný slávnostný nástup vojakov, ktorí sa v uplynulých dňoch vrátili z plnenia úloh v operácii EUFOR ALTHEA v Bosne a Hercegovine a príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia, ktorí plnili úlohy v operácii ISAF v Afganistane. Podujatia sa zúčastnila aj predsedníčka vlády SR poverená riadením Ministerstva obrany SR Iveta Radičová, ktorá blahoželala 36 oceneným vojakom. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Slovensko afganskej krajine už pomáha dlhé roky. Za posledných osem rokov štát poslal do tejto krajiny 3,7 milióna eur, ktoré sa použili na 22 rozvojových projektov.

Bratislava 9. decembra (TASR) - Slovenská republika prispeje do afganského Programu národnej solidarity čiastkou jeden milión eur. Tieto peniaze vyčlení zo svojho rozpočtu ministerstvo zahraničných vecí, ktoré ich ušetrilo prehodnotením niektorých v minulosti uzavretých projektov rozvojovej pomoci.

Vyplýva to z Memoranda o porozumení medzi SR a Afganistanom, ktoré dnes podpísal podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) v prítomnosti afganského veľvyslanca Mohammada Kabir Farahiho.

"Program národnej solidarity existuje od roku 2003, bol podpísaný afganskou vládou a Svetovou bankou (SB) a umožňuje afganským inštitúciám a mestám rozvíjať svoje vlastné rozvojové programy. Je financovaný SB a bilaterálnymi donormi a ja som rád, že Slovenská republika sa týmto dnešným aktom stala jedným z nich," vyhlásil po podpise memoranda Lajčák.

Minister pripomenul, že Slovensko afganskej krajine už pomáha dlhé roky. Za posledných osem rokov štát poslal do tejto krajiny 3,7 milióna eur, ktoré sa použili na 22 rozvojových projektov. Slovensko má navyše v Afganistane svoj najväčší zahraničný vojenský kontingent, a to 344 vojakov. "Je naším záujmom, aby afganská vláda, inštitúcie, armáda, bezpečnostné zložky, prevzali plnú zodpovednosť za svoju krajinu a aby k tomu došlo, pochopiteľne musia mať pripravených ľudí. Slovensko patrí k tým krajinám, ktoré sa aktívne zapájajú do procesu prípravy nových expertov," podotkol minister zahraničných vecí.

Podľa afganského veľvyslanca sa z Programu národnej solidarity už pomohlo tisíckam malých dediniek v krajine. Prínos týchto investícii potvrdila aj námestníčka generálneho tajomníka NATO pre verejnú diplomaciu Kolinda Grabar-Kitarovič. "Od roku 2006 som si všimla množstvo zmien k lepšiemu. Dnes máme v Afganistane napríklad asi osem miliónov detí v školách, 40 percent z nich sú dievčatá. Ale ešte stále je tam veľa výziev, najmä v oblastiach mimo Kábulu a ďalších väčších miest," uviedla.