Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. jún 2024Meniny má Olívia a Tadeáš
< sekcia Slovensko

Slovensko.Digital žiada B. Gröhlinga, aby riešil situáciu na FIIT STU

Na snímke budova Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT) STU v Bratislave, archíve foto. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Opätovne vyzvali dekana Ivana Kotuliaka a jeho najbližších spolupracovníkov na odchod, abdikáciu súčasného vedenia fakulty považujú za jedinú možnosť upokojiť situáciu.

Bratislava 26. júna (TASR) – Riešiť situáciu na Fakulte informatiky a informačných technológií (FIIT) Slovenskej technickej univerzity (STU) žiada ministra školstva vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) a orgány STU aj platforma Slovensko.Digital. "Zároveň odporúčame všetkým našim členom a aj verejnosti, aby sa zdržali spolupráce s fakultou, pokým nepríde k zásadným zmenám, ktoré by zastavili rozvrat jednej z najlepších fakúlt na Slovensku," uviedli v otvorenom liste členovia Správnej rady Slovensko.Digital.

"Nejde len o reputačné riziko pre súkromné firmy, ale aj o nastavenie štandardu toho, čo ako spoločnosť chceme ešte tolerovať a legitimizovať na akademickej pôde financovanej aj z verejných zdrojov," objasnili.

Opätovne vyzvali dekana Ivana Kotuliaka a jeho najbližších spolupracovníkov na odchod, abdikáciu súčasného vedenia fakulty považujú za jedinú možnosť upokojiť situáciu.

S podobnou výzvou sa na vedenie rezortu školstva vo štvrtok (25. 6.) obrátila aj IT Asociácia Slovenska.

Na FIIT STU v Bratislave končí 26 zamestnancov fakulty, pričom ide o dve tretiny všetkých profesorov a docentov, viacerých garantov či spolugarantov študijných programov. Dôvodom sú nezhody s dekanom FIIT, ktoré trvajú už niekoľko mesiacov.

Avizovanému odchodu zamestnancov predchádzali niekoľkomesačné spory na fakulte, ktoré sa vyhrotili začiatkom roka po tom, ako 9. januára dostala výpoveď bývalá dekanka Mária Bieliková. Následné rokovanie s cieľom upokojenia situácie prinieslo niekoľko dohôd, no situácia sa aj tak úplne neupokojila. Časť zamestnancov fakulty vstúpila do štrajku začiatkom letného semestra 17. februára a štrajkovala každý pracovný deň. Štrajk prerušila až mimoriadna situácia v súvislosti s novým koronavírusom. Problémom na fakulte je aj Akademický senát FIIT STU.