Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. december 2023Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Slovensko

Slovenský odmínovač Božena odošlú na Ukrajinu vďaka tisíckam darcov

Na snímke veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Myroslav Kastran počas tlačovej konferencie k zavŕšeniu darcovskej výzvy na slovenský odmínovač Božena 5 pre Ukrajinu v Bratislave 28. septembra 2023. Foto: TASR - Dano Veselský

Vyzbieraná suma zahŕňa výrobu samotného stroja, ako aj potrebné príslušenstvo, dopravenie do chersonskej oblasti na Ukrajine, balistické prvky ochrany a výcvik operátorov.

Bratislava 28. septembra (TASR) - Slovenský odmínovací robot Božena 5 odošlú na Ukrajinu. Vo verejnej zbierke sa vďaka vyše 7300 darcom podarilo na jeho výrobu vyzbierať cieľovú sumu 650.000 eur. Informovala o tom vo štvrtok iniciatíva Mier Ukrajine.

"Výrobca nám potvrdil, že Božena bude vyrobená v priebehu decembra. O dátume jej prevozu na Ukrajinu sa rozhodne do konca roka. Isté je, že s odmínovaním chersonských polí sa začne najneskôr na jar nasledujúceho roku," uviedol iniciátor zbierky Dodo Dobrík.Vyzbieraná suma zahŕňa výrobu samotného stroja, ako aj potrebné príslušenstvo, dopravenie do chersonskej oblasti na Ukrajine, balistické prvky ochrany a výcvik operátorov.

Za zbierkou, ktorá bola spustená v máji, stojí iniciatíva Darček pre Putina a jej partneri - iniciatíva Mier Ukrajine, Kto pomôže Ukrajine, Post Bellum i ďalší.