Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Slovensko

Sme rodina sa vo volebnom programe zameria najmä na rodiny

Na snímke uprostred predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár počas tlačovej konferencie po sneme hnutia Sme rodina v Bratislave 13. mája 2023. Foto: FOTO TASR - Jaroslav Novák

Za hlavnú prioritu označil predseda Sme rodina domáce potraviny za férové ceny.

Bratislava 13. mája (TASR) – Hnutie Sme rodina si vo svojom volebnom programe zvolilo štyri priority, ktoré budú zamerané najmä na rodiny. Ide o domáce potraviny za férové ceny, istotu strechy nad hlavou, teda zaručené bývanie pre rodiny. Ďalšími prioritami sú bezúročné pôžičky do 1000 eur a dátová ekonomika. Uviedol to po sobotnom programovom sneme hnutia predseda Sme rodina Boris Kollár.

Za hlavnú prioritu označil predseda Sme rodina domáce potraviny za férové ceny. "Sú to raňajky, obedy, večere za ceny, ktoré si budú môcť ľudia dovoliť," povedal. Jaroslav Karahuta zo Sme rodina poznamenal, že chcú zaviesť, aby bol štát silným hráčom v potravinovom reťazci, čiže od produkcie, spracovania, dopravu až po predaj. Z terajších upadajúcich poľnohospodárskych družstiev chcú podľa jeho slov urobiť moderné, technologické potravinárske parky, vytvoriť chcú aj štátnu prepravnú spoločnosť či štátnu obchodnú sieť.

Druhým bodom je istota strechy nad hlavou, teda zaručené bývanie pre rodiny. "Keď sa nejaká rodina dostane do problému, štát ju vie na chvíľu odbremeniť, prevziať za ňu splátky hypoték, a keď sa rodina dostane späť do finančnej kondície, môže si byt opäť zobrať. Je to garancia, že vám banky nebudú brať byty a domy," vysvetlil Kollár.

Dosluhujúci poverený minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina) povedal, že štátna garancia strechy nad hlavou je vytvorená pre situácie, kde sa človek dostane tým, že nevie splácať hypotéku. "Práve preto štátna bytová konsolidačná agentúra v spolupráci s agentúrou na podporu nájomného bývania štátom garantovaného zaradí tento byt v prípade potreby medzi štátne nájomné byty. Bude v rovnakom portfóliu, ako sú štátne nájomné byty s jediným rozdielom, že nie je novopostavený, ale už existuje. Štátny rozpočet to nebude stáť nič," vysvetlil Krajniak.

Ďalším bodom sú bezúročné mikropôžičky do 1000 eur. Podľa slov Kollára veľa ľudí upadlo do exekučných problémov, z ktorých sa nevedeli dostať, lebo si museli zobrať malú pôžičku a tá narástla do veľkých súm. Tomu chcú týmto krokom v budúcnosti predchádzať. "Cez hociktorú banku štát poskytne záruku napríklad vo výške 100 miliónov eur, je to zhruba pre 100.000 domácností," uviedol podpredseda parlamentu Peter Pčolinský (Sme rodina). V minulosti malo podľa jeho slov veľmi veľa ľudí problémy s exekúciami. Ako ďalej vysvetlil, ľudia, ktorí túto bezúročnú pôžičku budú chcieť, budú musieť vydokladovať, že dokážu mesačne splácať okolo 20 eur. Krajniak povedal, že podobný model fungoval aj pri covidových úveroch.

Poslednou prioritou je digitálna dvojička Slovenska – dátová ekonomika.

Kollár potvrdil, že sa nebudú dávať dokopy so stranami, ktoré celú svoju politiku robia na rozoštvávaní. Tvrdí, že Smer-SD nie je pre Sme rodina partnerom. "Je dôležité, aby sa do politiky vniesla normálnosť," uviedol líder hnutia. Sme rodina za tri a pol roka naplnilo podľa Kollára celý svoj politický program, pričom sa vedeli rozprávať aj s opozíciou a dokázali presadiť svoje priority.