Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Slovensko

Smer-SD, Hlas-SD, SNS podpísali memorandum, rozdelili si rezorty

Na snímke zľava predseda HLAS-SD Peter Pellegrini, predseda SMER-SD Robert Fico a predseda SNS Andrej Danko počas slávnostného aktu podpisu memoranda o porozumení, v historickej budove NR SR v Bratislave 11. októbra 2023. Foto: TASR Jaroslav Novák

Smeru-SD má okrem premiérskeho postu patriť šesť ministerstiev, Hlasu-SD sedem. SNS má obsadiť tri rezorty, z toho jedno s účinnosťou od prvého januára 2024.

Bratislava 11. októbra (TASR) - Smer-SD, Hlas-SD a SNS podpísali memorandum o porozumení, dohodli sa na podpise koaličnej zmluvy a prerozdelení pozícií. Premiérsky post má patriť Smeru-SD, predsedu Národnej rady (NR) SR nominuje Hlas-SD. Vzniknúť má aj nové ministerstvo.

Smeru-SD má okrem premiérskeho postu patriť šesť ministerstiev, Hlasu-SD sedem. SNS má obsadiť tri rezorty, z toho jedno s účinnosťou od prvého januára 2024.V podpísanom memorande garantujú zahraničnopolitickú orientáciu SR na základe členstva v Európskej únii a NATO, ako aj v ďalších významných medzinárodných organizáciách "pri plnom rešpektovaní suverenity a národnoštátnych záujmov SR a posilňovaní zdravého vlastenectva".Za základný cieľ koalície si dávajú zvyšovanie životnej úrovne obyvateľov. Zaručujú, že konsolidácia verejných financií nepôjde na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu a umožní prijatie mnohých opatrení na zabezpečenie vyššieho ako predikovaného hospodárskeho rastu.

Chcú tiež "ústavným a zákonným spôsobom" realizovať reformu slovenského trestného systému a mechanizmu ochrany ľudských práv.

Strany tiež garantujú, že pri tvorbe orgánov Národnej rady (NR) SR budú rešpektovať štandardné zastúpenie opozičných strán a "dôsledné naplnenie zákonných požiadaviek na zastúpenie predstaviteľov opozičných strán v orgánoch NR SR."

TASR prináša súhrn stredajších udalostí.- Smeru-SD má okrem premiérskeho postu patriť šesť ministerstiev, Hlasu-SD sedem. SNS má obsadiť tri rezorty, z toho jedno s účinnosťou od prvého januára 2024. V memorande garantujú zahraničnopolitickú orientáciu SR na základe členstva v Európskej únii a NATO, ako aj v ďalších významných medzinárodných organizáciách "pri plnom rešpektovaní suverenity a národnoštátnych záujmov SR a posilňovaní zdravého vlastenectva". Za základný cieľ koalície si dávajú zvyšovanie životnej úrovne obyvateľov. Chcú tiež realizovať reformu trestného systému a mechanizmu ochrany ľudských práv.

- Líder Smeru-SD Robert Fico sa bude uchádzať o premiérsky post a novú vládu chce mať zostavenú čo najskôr. Kabinet chce mať zostavený tak, aby mohol SR zastupovať na samite Európskej únie koncom októbra už nový premiér. Pripomenul, že od vymenovania vlády bude mať kabinet 30 dní na prípravu a predloženie vládneho programu. Zatiaľ nekonkretizoval, aké nové ministerstvo má vzniknúť. Vyhlásil tiež, že návrh štátneho rozpočtu z dielne kabinetu odborníkov ich k ničomu nezaväzuje a konsolidácia verejných financií nemôže byť na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu.

- Predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini vyhlásil, že memorandum plne zodpovedá všetkým prioritám a predstavám strany. Chce, aby čo najskôr vznikla vláda, ktorá nebude obťažovať občanov svojimi vnútornými hádkami, politickými vnútornými rozpormi, ale od prvého dňa začne riešiť problémy aj vnášať impulzy dlhodobého charakteru. Prezidentku Zuzanu Čaputovú požiadal o maximálnu súčinnosť. Memorandum podľa Pellegriniho rešpektuje vôľu voliča, ktorý rozhodol o víťazstve Smeru vo voľbách.

- SNS bude konštruktívnym koaličným partnerom, skonštatoval predseda strany Andrej Danko. Doplnil, že za SNS bude rád prispievať k stabilite a upokojeniu spoločnosti i riešeniu problémov. Hoci lídri budúcej koalície nemusia mať zhodné názory, majú podľa Danka cieľ upokojiť spoločnosť. Zdôraznil, že politikov hodnotí občan výsledkami volieb a tie treba rešpektovať.

- Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka je sklamaný z toho, že bude na Slovensku vládnuť Smer-SD a Fico. Rozhodnutie Hlasu-SD a SNS rešpektuje. Avizuje, že jeho hnutie bude tvrdou opozíciou. Zdôraznil potrebu spolupráce a koordinácie v rámci opozície. Poznamenal, že vláda nemá ústavnú väčšinu. Deklaroval, že PS bude chcieť obsadiť niektoré kontrolné výbory.

- Poslanci Národnej rady SR za hnutie OĽANO a priatelia budú ráznou a dôslednou opozíciou, ktorá sa bude vládnym politikom pozerať na prsty. Podľa poslanca a exministra vnútra Romana Mikulca bude dôležité sledovať vývoj káuz spojených s predstaviteľmi Smeru-SD či Hlasu-SD. Hnutie kritizuje, že budúca vládna koalícia do memoranda aj reformu trestného systému. Obáva sa, že pôjde o zrušenie úradu špeciálnej prokuratúry a zametenie káuz spojených so Smerom-SD, Hlasom-SD a SNS pod koberec.

- SaS označila memorandum o porozumení medzi Smerom-SD, SNS a Hlasom-SD za zbytočný a falošný dokument. Novú koalíciu, ktorá má na základe dokumentu vzniknúť, budú podľa liberálov spájať skôr kšefty a korupcia.