Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila
< sekcia Slovensko

Politici ocenili rozhodnutie ÚS o pozastavení účinnosti moratória

Na archívnej snímke zľava predseda strany SMER – SD Robert Fico a poslanec NR SR za SMER – SD Erik Tomáš. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Ústavný súd v stredu pozastavil účinnosť zákazu zverejňovať volebné prieskumy 50 dní pred voľbami.

Bratislava 18. decembra (TASR) – Koaličná strana Smer-SD akceptuje stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR o pozastavení účinnosti 50-dňového moratória na prieskumy voličských preferencií. Smer zopakoval, že cieľom ich návrhu bolo zabrániť šíreniu dezinformácií a negatívnemu ovplyvňovaniu verejnej mienky. TASR o tom informoval hovorca strany Ján Mažgút.

„Veríme, že výsledkom verejnej diskusie, ktorá sa týmto otvorila, bude pozornejší a kritickejší pohľad na prieskumné agentúry, a tým aj na samotné výstupy,“ dopĺňa stanovisko strany.

Stanovisko koaličného Mostu-Híd pripomína, že strana bola od začiatku proti návrhu. „Boli sme presvedčení, že sedem týždňov 'ticha' by poskytovalo veľký priestor pre šírenie nekorektných až pofidérnych údajov,“ uvádza hovorkyňa strany Klára Magdeme. Podľa Mostu-Híd majú občania právo na korektné informácie.

„Už dlhodobo poukazujeme na absurdnosť tohto zákona a jeho zjavnú protiústavnosť. Pozastavenie účinnosti je dobrý krok, aby voľby prebehli férovo a občanom nebolo upierané právo na informácie,“ uviedli predstavitelia SaS.

Opozičné hnutie OĽaNO považovalo návrh od začiatku za protiústavný a preto ich rozhodnutie ÚS neprekvapilo. „V každej normálnej demokratickej krajine by takýto zákon ani len neuzrel svetlo sveta. Žiaľ, u nás musel pre zachovanie zvyškov demokracie zasiahnuť až Ústavný súd,“ uzatvára OĽaNO.

Ukázalo sa, aké dôležité bolo bojovať za kvalitný Ústavný súd napriek obrovským tlakom, ktoré na mňa boli, a aké dôležité boli prezidentské voľby,“ uviedol v reakcii na rozhodnutie ÚS exprezident a líder mimoparlamentnej strany Za ľudí Andrej Kiska.

Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda mimoparlamentnej strany Spolu Miroslav Beblavý považoval odhlasovanie 50-dňového moratória za zbabelý pokus obmedziť právo ľudí na informácie, ktorý nevyšiel.

"Zbabelý pokus obmedziť právo ľudí na informácie pred parlamentnými voľbami im nevyšiel," myslí si predseda mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Michal Truban. Toho rozhodnutie ÚS potešilo.

Nezaradený poslanec NR SR Martin Poliačik považuje rozhodnutie za dobrú správu pre demokraciu. „Očakávam, že vo finálnom rozhodnutí Ústavný súd zruší aj 14-dňové moratórium. Neviem si predstaviť konzistentnú argumentáciu, podľa ktorej 50 dní je problém a dva týždne sú OK,“ uzavrel Poliačik.

ÚS v stredu pozastavil účinnosť zákazu zverejňovať volebné prieskumy 50 dní pred voľbami. Vyhovel tak návrhu prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá predĺženie moratória zo 14 na 50 dní napadla. Plénum ÚS zároveň prijalo návrh prezidentky na ďalšie konanie. Hlava štátu žiada posúdiť ústavnosť právnej normy.