Quantcast
< sekcia Slovensko

Smer-SD podal trestné oznámenie pre sabotáž a kritizuje NAKA

Na snímke poslanec parlamentu SR Robert Fico (Smer-SD) počas 66. schôdze NRSR 22. júna 2022 v Bratislave. Foto: TASR Martin Baumann

Podanie sa podľa predsedu strany Roberta Fica týka širšieho okruhu osôb, napríklad viacerých vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Bratislava 17. augusta (TASR) - Opozičná strana Smer-SD podala v stredu na Generálnej prokuratúre (GP) SR trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania zločinu sabotáže. Podanie sa podľa predsedu strany Roberta Fica týka širšieho okruhu osôb, napríklad viacerých vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Fico podčiarkol, že nejde o anonymné trestné oznámenie a Smer-SD si stojí za každým slovom. Verí, že prokuratúra sa ním bude zaoberať.

"Ak niekto v úmysle poškodiť ústavné zriadenie zneužije svoju funkciu, zamestnanie, svoje povolanie, tak sa dopúšťa celkom pochopiteľne mimoriadne vážneho zločinu, v tomto prípade sabotáže," vyhlásil Fico. Priblížil, že do podania zaradili prepisy výpovedí legálneho odpočúvania vyšetrovateľov NAKA.

Tí sa mali podľa Fica rozprávať o "útokoch na inštitúcie", ako Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) či Okresný súd Bratislava III. Fico hovorí aj o útoku na Smer-SD a likvidácii politickej opozície. "Nie je žiadnych pochýb, že ak sa bavíme o NBÚ, ak sa bavíme o súde, ak sa bavíme o útoku na Úrad inšpekčnej služby, na vyšetrovateľku Dianu Santusovú, ak sa bavíme o pripravenom a reálnom útoku na politickú stranu, že ide o útok na ústavné zriadenie," dodal.

Fico tvrdí, že išlo o organizovanú skupinu. "Pokiaľ by konali v takejto organizovanej skupine, ich zodpovednosť za sabotáž by bola ešte väčšia," poznamenal. Podľa neho má ísť o okruh operatívnych policajtov a vyšetrovateľov na NAKA, prokurátorov na Úrade špeciálnej prokuratúry, ministra vnútra, bývalého i terajšieho policajného prezidenta a niektorých sudcov na Najvyššom súde a na Špecializovanom trestnom súde.