Quantcast
< sekcia Slovensko

Smer-SD podáva trestné oznámenie v súvislosti s nákupom vozidiel 8x8

Na archívnej snímke Robert Fico (Smer-SD). Foto: TASR Martin Baumann

Nákup je netransparentný, nepripravený a pre SR zjavne nevýhodný, povedal Robert Fico s tým, že zo zahraničia sa idú obstarávať vozidlá, ktoré vieme vyrobiť aj na Slovensku.

Bratislava 16. júla (TASR) - Opozičný Smer-SD podáva trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru (GP) SR v súvislosti s armádnym nákupom vozidiel 8x8. Informoval o tom predseda strany a expremiér Robert Fico na sobotňajšej tlačovej konferencii. Hovorí o podozrení zo spáchania "obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v štádiu prípravy". Tender označil za predražený a škodlivý pre Slovensko.

"Nákup je netransparentný, nepripravený a pre SR zjavne nevýhodný," povedal Fico s tým, že zo zahraničia sa idú obstarávať vozidlá, ktoré vieme vyrobiť aj na Slovensku. Hovorí o ekonomickej vlastizrade a klamstvách ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO). Pripomenul, že keď sa tender pripravoval za bývalej vlády, trvali na podmienke vysokého podielu Slovenska na výrobe. Práve Naď podľa slov Fica vtedy nákup kritizoval a teraz ho ide dokončiť, navyše za vyššiu sumu.

Líder Smeru-SD tvrdí, že aktuálne sa ide za zhruba 470 miliónov eur kúpiť 76 vozidiel. V čase bývalej vlády a SNS vo vedení rezortu sa podľa jeho slov pripravovala súťaž tak, že každé jedno vozidlo malo byť o 500.000 eur lacnejšie.

Fico spomenul aj zahraničné škandály fínskej firmy Patria, od ktorej by sa mali vozidlá obstarať. Aby si minister obrany prikryl tender, dal si podľa Fica vypracovať štúdiu, v ktorej nie všetko sedí. Jej výsledky spochybňuje, poukázal napríklad na sumu potrebnú ročne na údržbu vozidla.

V kontexte vojny na Ukrajine Fico poznamenal, že mohla ukázať potreby armády pri obrane štátu. Potrebné je preto podľa neho skôr zaobstarať pre Slovensko radary, drony či systém protivzdušnej obrany. Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) zároveň poukázal aj na potrebu munície. Smer-SD kritizoval aj darovanie systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine. Fico hovorí, že rezort obrany sa nezmyselne zbavuje techniky. Naznačil, že si tak zároveň vytvára priestory pre veľké nákupy.

"Minister je po dva a pol roku na pár dní na zaslúženej dovolenke, preto nebude reagovať na tlačovú konferenciu platenú oligarchami, ktorým sa nepodarilo v súťaži uspieť," reagovala pre TASR hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková. Poznamenala, že k téme poskytli na viacerých tlačových konferenciách a v mediálnych výstupoch kompletné informácie.