Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Slovensko

VIDEO: Snem SNS hodnotí výsledok volieb, zaoberá sa budúcnosťou strany

Rokovavanie 22. snemu Slovenskej národnej strany (SNS) v Tomášove 12. marca 2016. Na snímke zľava podpredseda SNS Anton Hrnko, 1. podpredseda SNS Jaroslav Paška, predseda SNS Andrej Danko, podpredsedníčka SNS Eva Smolíková a podpredseda SNS Štefan Zelník. Foto: TASR – Štefan Puškáš

Národniari sa po štyroch rokoch opäť vracajú do Národnej rady SR. SNS získala v tohtoročných parlamentných voľbách 8,64 percenta platných hlasov. Stranu volilo 225.386 voličov.

Tomášov 12. marca (TASR) - Zhodnotenie výsledkov parlamentných volieb 2016, diskusie o ďalšom napredovaní strany, ako aj to, či ju aj ďalšie štyri roky povedie jej súčasný predseda Andrej Danko dnes čaká delegátov Snemu SNS, ktorý sa bude konať v Tomášove. Hovorkyňa strany Zuzana Kohútková pre TASR taktiež uviedla, že snem sa bude zaoberať aj malou úpravou stanov.Rokovavanie 22. snemu Slovenskej národnej strany (SNS) v Tomášove 12. marca 2016. Na snímke predseda SNS Andrej Danko.
Foto: TASR – Štefan Puškáš
"Keďže sa mi končí mandát, chcem predostrieť víziu, ako ďalej so SNS do roku 2020," priblížil jeden z bodov programu snemu šéf národniarov Andrej Danko na brífingu v utorok (8.3.). Predsedom SNS sa stal Danko v roku 2012, keď v tejto funkcii vystriedal dlhoročného lídra strany Jána Slotu. Snem SNS volí predsedu na štyri roky.

SNS získala v tohtoročných parlamentných voľbách 8,64 percenta platných hlasov. Stranu volilo 225.386 voličov. Národniari sa tak po štyroch rokoch opäť vracajú do Národnej rady SR.Podľa lídra SNS sú tieto parlamentné voľby odzrkadlením stavu slovenskej spoločnosti a toho, že ľudia v regiónoch cítia, že politici stratili kontakt s ich bežnými životmi.Chronologický prehľad snemov SNS od obnovenia jej činnosti v roku 1990:

Ustanovujúci snem - 19. mája 1990 - Žilina

Zakladajúci snem SNS, ktorej politickým cieľom bola realizácia práva na sebaurčenie a vznik samostatného slovenského štátu - predsedom strany sa stal Víťazoslav Moric.

1. snem - september 1990 - Košice

Delegáti prijali stanovy strany a iné vnútrostranícke dokumenty.

2. snem - 23. marca 1991 - Nové Zámky

Rokovanie sa zameralo na vnútrostranícke zmeny, nové stanovy a voľby predsedu, ktorým sa stal Jozef Prokeš.

3. snem - 30. júna 1991 - Komárno

Hlavným bodom programu rokovania bolo postavenie Slovákov na juhu Slovenska.

4. snem - 10. - 11. októbra 1992 - Bratislava

Zvolil za predsedu strany vtedajšieho ministra hospodárstva SR Ľudovíta Černáka a zaviazal ministrov, vedenie a poslanecký klub "zastaviť prenikanie maďarskej iredenty a násilné pomaďarčovanie Slovákov na juhu Slovenska".

5. snem - 24. apríla 1993 - Ružomberok

Delegáti prijali program "Zodpovednosť za Slovensko". Po búrlivej diskusii neprešiel tzv. občiansky princíp v strane. Predseda SNS Ľudovít Černák musel vysvetľovať svoj odchod z vlády.

6. (mimoriadny) snem - 19. februára 1994 - Žilina

Snem vyslovil nedôveru vedeniu, vznikla národnodemokratická platforma. Vedenie a časť delegátov po schválení programu opustili rokovanie snemu. Zo 174 delegátov zostalo po odchode skupiny 135 delegátov. Tí odvolali Ľudovíta Černáka z funkcie predsedu a spoločne s dvoma podpredsedami ho vylúčili zo strany. Snem zvolil za nového predsedu strany Jána Slotu.

7. snem - 30. marca 1996 - Žilina

Delegáti schválili zmenu stanov a aktualizovali Program SNS na roky 1996-1997.

8. snem - 30. mája 1998 - Žilina

Uzatvoril etapu štvorročného účinkovania SNS vo vláde SR a načrtol možnosti účinkovania strany na politickej scéne SR. Predsedom strany na nasledujúce štvorročné obdobie sa opäť stal Ján Slota. Snem odsúhlasil fúziu Kresťanskej sociálnej únie (KSÚ) a Slovenskej zelenej alternatívy (SZA) so SNS.

9. (mimoriadny) snem - 25. septembra a 2. októbra 1999 - Žilina/ Nitra

Riešil personálnu krízu vo vedení strany. Delegáti sa rozdelili na dve približne rovnako veľké skupiny podporujúce Jána Slotu a Annu Malíkovú. Prvá časť snemu, na ktorej odvolali Jána Slotu z funkcie predsedu SNS, sa uskutočnila v Žiline 25.9.1999. Snem po Slotovom odvolaní prerušili. Druhá časť snemu sa uskutočnila 2. októbra 1999 v Nitre. Za predsedníčku SNS zvolili delegáti Annu Malíkovú.

10. snem - 24. novembra 2001 - Bratislava

Schválil nominačné kritériá pre kandidátov za poslancov NR SR a novelizáciu programu strany. Zaoberal sa aj víziou strany po parlamentných voľbách v roku 2002.

11. snem - 26. apríla 2003 a 3. mája 2003 - Humenné/Detva

Riešil personálne otázky. Pre neuznášaniaschopnosť delegátov (nedalo sa prijať záverečné uznesenie) bol snem ukončený. Predsedníčkou SNS zostala Anna Belousovová (Malíková), keďže ani jeden z kandidátov (Belousovová - Prokeš) nezískali vo voľbách potrebný počet hlasov. Jozef Prokeš zvolal pokračovanie snemu na 3. mája 2003 do Detvy, kde za predsedu SNS zvolili Petra Súlovského.

12. snem "Zlučovací snem" - 31. mája 2003 - Žilina

Vyhlásil Súlovského voľbu za predsedu SNS z 3. mája 2003 za neplatnú. Najvyšší súd SR zrušil 23. apríla 2004 rozhodnutie ministerstva vnútra SR o registrácii Petra Súlovského ako štatutára SNS.

"Zlučovací snem" SNS rozhodol o zlúčení SNS s Pravou SNS (išlo aj o paralelné rokovanie 3. snemu P-SNS). Snem prešiel po zlúčení subjektov do 13. snemu SNS.

13. snem - 31. mája 2003 - Žilina

Po zlúčení SNS a P-SNS pokračoval snem voľbami nového vedenia. Za predsedu SNS zvolili delegáti Jána Slotu.

14. snem - 4. marca 2005 - Bratislava

Uskutočnil sa pri príležitosti 15. výročia opätovne obnovenej činnosti SNS. Na sneme predniesol Ján Slota 20 priorít národného programu SNS.

15. snem - 21. októbra 2006 - Žilina

Delegáti snemu potvrdili vo funkcii predsedu SNS Jána Slotu, Prvou podpredsedníčkou SNS zostala Anna Belousovová, podpredsedami Rudolf Pučík, Valentín Švidroň, Dušan Švandtner a Jaroslav Paška, ústrednou tajomníčkou Viera Králičeková.

16. snem - 29. novembra 2009 - Žilina

Snem potvrdil vo funkcii predsedu SNS Jána Slotu. V hlavnom prejave k delegátom snemu Ján Slota zdôraznil, že SNS musí v budúcnosti dôkladne zvážiť výber svojho koaličného partnera a vyčítal Smeru-SD, že národniarom zobrali ministerstvo životného prostredia SR.

17. snem - 25. septembra 2010 - Ružomberok

Delegáti snemu zvolili za predsedu SNS Jána Slotu, ktorý získal 180 hlasov, za Annu Belousovovú hlasovalo 45 delegátov, za Dušana Švantnera 40 a za Tibora Šafárika 6. Prvým podpredsedom SNS sa stal Andrej Danko, za podpredsedov boli zvolení Peter Peťko, Ján Ikrényi a poslanec NR SR Rafael Rafaj. Účastníci snemu venovali pozornosť aj komunálnym voľbám.

18. snem - 6. októbra 2012 – Žilina

Novým predsedom SNS sa stal Andrej Danko. Dovtedajšieho podpredsedu SNS, ktorý nemal protikandidáta, na post predsedu národniarov zvolilo 153 zo 156 delegátov snemu. Traja sa zdržali. Prvým podpredsedom SNS sa stal Rafael Rafaj a podpredsedami Roman Stopka a Milan Frič, predsedovia krajských organizácii SNS v Trenčíne a Žiline. Dlhoročného lídra národniarov Jána Slotu zvolili delegáti snemu za čestného predsedu.

Bývalého predsedu národniarov Jána Slotu 24. apríla 2013 zo Slovenskej národnej strany (SNS) vylúčili. Rozhodlo o tom predsedníctvo dvojtretinovou väčšinou hlasov. Vylúčenie bolo výsledkom disciplinárneho konania pre nehospodárne nakladanie s majetkom SNS.

19. mimoriadny snem - 6. septembra 2014 - Bystrá

Dlhoročný člen Slovenskej národnej strany (SNS) Rafael Rafaj na sneme prišiel o post podpredsedu strany. Prvým podpredsedom SNS sa stal bývalý europoslanec Jaroslav Paška, ďalšími podpredsedami bývalý minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan, zakladajúci člen SNS, bývalý poslanec a historik Anton Hrnko, bývalý štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva za SNS Štefan Zelník a ako nová tvár právnička a ústredná tajomníčka SNS Martina Stodolová. Snem zmenil stanovy strany a vytýčil aj ideovú líniu SNS pred nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami. Riešili aj ideové otázky.

21. snem - 28. novembra 2015 - Tomášov (okres Senec)

Členovia mimoparlamentnej Slovenskej národnej strany (SNS) predstavili základné tézy volebného programu a zvolili si novú podpredsedníčku Evu Smolíkovú. Predseda SNS Andrej Danko predstavil volebný program, s ktorým strana išla do volieb.