Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia Slovensko

Mimovládne neziskové organizácie pomáhajú ľuďom po celom Slovensku

Ilustračné foto. Foto: TASR – Michal Svítok

Slovenský Červený kríž napríklad prostredníctvom sociálnych sietí a webovej stránky pripravil edukačné videá a vizuály.

Bratislava 24. marca (TASR) – Mimovládne neziskové organizácie pomáhajú ľuďom rôznymi spôsobmi po celom Slovensku.

"V týchto dňoch vidíme veľmi výrazne všade okolo nás naplnenie známeho 'v núdzi poznáš priateľa'. Neziskové organizácie a ľudia, ktorí v nich pracujú, sú pre mnohých tým priateľom. Priateľom tých slabších, ohrozených, všetkých, ktorým súčasná situácia zásadne zasiahla do ich životov, a mnohých na živote aj ohrozuje," uviedol predseda Komory mimovládnych neziskových organizácií (MNO) Rady vlády SR pre MNO Marcel Dávid Zajac.

Zuzana Golianová z Komory MNO informovala, že Slovenský Červený kríž napríklad prostredníctvom sociálnych sietí a webovej stránky pripravil edukačné videá a vizuály o tom, ako chrániť seba, svojich blízkych, ako znižovať riziko a ako psychicky zvládať túto mimoriadnu situáciu.

Organizácia Človek v ohrození podľa Golianovej zase intenzívne pracuje na tom, aby s desiatkami ďalších expertov, partnerov či dobrovoľníkov pomohla ľuďom vo vylúčených komunitách sa čo najlepšie pred novým koronavírusom chrániť a ďalej ho nešíriť, a MAGNA poskytla takmer 1200 špeciálnych ochranných masiek personálu oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny Národného ústavu detských chorôb v Bratislave.

Ako Golianová uviedla, okrem mimovládnych neziskových organizácií pomáha aktuálnu situáciu zvládať aj množstvo dobrovoľníkov. Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií v spolupráci s Centrom dobrovoľníctva, n. o. v Banskej Bystrici vypracovala zásady zapojenia dobrovoľníkov v tomto čase a kódex dobrovoľníka. "Absolútnou prioritou je zachovanie zdravia všetkých dobrovoľníkov a dobrovoľníčok a ľudí zapojených do rôznych iniciatív a programov. Zásady pre organizácie sa zameriavajú na informovanosť, znižovanie rizík, analýzu potrieb, ochranné opatrenia, výber dobrovoľníkov, dobrovoľnícke školenie, koordináciu aktivít a tímovú komunikáciu. Pre dobrovoľníkov zahŕňajú ich základné práva a povinnosti," priblížila Alžbeta Brozmanová Gregorová z Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií.

Rada mládeže Slovenska (RMS) podľa Golianovej zase zmapovala, ako mladí ľudia pomáhajú v čase nového koronavírusu. Aplikácie slúžiace na nákup potravín pre seniorov a ohrozených, organizovanie šitia rúšok, stavanie stanov pred nemocnicami alebo množstvo online vzdelávacieho a zábavného obsahu pre školopovinných je niekoľko aktivít, ktorými v týchto dňoch žijú stovky členov mládežníckych organizácií, aby prispeli k obmedzeniu šírenia nového koronavírusu a pomohli uľahčiť život školákom a seniorom, ktorí sa pre pandémiu nachádzajú v domácej izolácii.

"Na Slovensku sa aktivizovali tisíce mladých ľudí s túžbou pomáhať v boji proti novému koronavírusu. Takéto aktivity pribúdajú každým dňom, a preto sme sa ich rozhodli mapovať a zhromažďovať na našej podstránke. Mnohí z týchto mládežníkov sú členmi organizácií, ktoré im pomáhajú a motivujú ich, aby tú pomoc mohli vykonávať efektívne a najmä bezpečne," povedala výkonná riaditeľka RMS Katarína Batková.