< sekcia Slovensko

Ocenili inštitúcie pomáhajúce seniorom

Ilustračná snímka Foto: TASR/Dušan Hein

Odovzdávanie cien bolo spojené s medzigeneračným kultúrnym programom a vernisážou viacgeneračných fotografií Krásne spolu.

Bratislava 19. októbra (TASR) – Klub Luna Senior Friendly a občianske združenie (OZ) Bagar už štvrtý raz udelili ocenenie samosprávam, kultúrnym a vzdelávacím inštitúciám a spoločnostiam, ktoré svojimi aktivitami pomáhajú seniorom žiť kvalitnejšie a prispievajú k zmene prístupu k nim. TASR o tom informoval predseda OZ Bagar Miloš Nemeček.

V piatok (18. 10.) v Zichyho paláci v Bratislave si najvyššie ocenenie v kategórii samospráv odnieslo mesto Hlohovec. Najlepšou kultúrnou a vzdelávacou inštitúciou sa stala Staromestská knižnica v Bratislave a za neziskové organizácie bodovalo občianske združenie Červený nos Clowndoctors. Čestné uznania získali v týchto kategóriách občianske združenia Seniori v pohybe a Viva Senior a Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre.

Odovzdávanie cien bolo spojené s medzigeneračným kultúrnym programom a vernisážou viacgeneračných fotografií Krásne spolu. Autori najlepších fotografií získali ocenenia. "Starnutie prináša mnoho špecifických životných zmien a zo strany spoločnosti si vyžaduje osobitný prístup a pozornosť. Aktívne starnutie vnímame ako dôležitý celospoločenský fenomén, ktorého význam narastá s perspektívou starnutia populácie," uviedli organizátori.

V piatok sa uskutočnila aj konferencia seniorských organizácií Aktívne starnutie a medzigeneračná spolupráca pod záštitou verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej. V sobotu sa konalo v Zichyho paláci podujatie Senior Friendly 50+ s programom pre seniorov, ich rodiny aj verejnosť. Jeho súčasťou bolo poradenstvo o pamäti a prevencii cievnej mozgovej príhody, prednášky a diskusie, komplexný redukčný program proti obezite, kozmetické poradenstvo v oblasti starostlivosti o pleť vo vyššom veku, aromaterapia, relaxácia pre seniorov, tvorivé dielne či medzigeneračná módna prehliadka.