Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. september 2023Meniny má Václav
< sekcia Slovensko

Ochranári: GPS obojky prinesú informácie o problémových medveďoch

Ilustračná snímka. Foto: TASR/František Iván

Obojky tiež umožňujú vytvoriť takzvaný virtuálny plot okolo obcí, v ktorých sú pravidelné hlásenia o výskyte synantropných medveďov.

Banská Bystrica 16. marca (TASR) - Telemetrické obojky, ktoré Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR zakúpila na monitoring prípadného pohybu medveďov v okolí obcí, prinesú i nové informácie o ich správaní. TASR o tom informoval komunikačný odbor ŠOP s tým, že dáta, ktoré ochranárom dnes chýbajú, budú využívať aj zoológovia.

ŠOP na monitoring medveďov zakúpila prostredníctvom projektu z Envirofondu desať kusov telemetrických obojkov, cena za jeden kus predstavovala 5200 eur s DPH. Obojky nie je podľa ochranárov možné porovnávať s bežne dostupnými modelmi, a to pre špeciálne funkcie, ktorými disponujú. Vybavené sú napríklad satelitnou službou na zaznamenávanie pohybu a GPS pozícií jedincov.

"Ďalej je obojok prostredníctvom špeciálnych senzorov schopný zaznamenať hibernáciu medveďa či jeho smrť. Senzor aktivity zbiera údaje v päťminútových intervaloch. Medzi dôležité vlastnosti zariadenia patrí aj takzvaná funkcia drop off, prostredníctvom ktorej je možné obojok na diaľku od monitorovaného živočícha odpojiť. Monitorované jedince teda nebude potrebné opätovne imobilizovať s cieľom odobratia obojka," dodala ŠOP.

Obojky tiež umožňujú vytvoriť takzvaný virtuálny plot okolo obcí, v ktorých sú pravidelné hlásenia o výskyte synantropných medveďov. Keď zviera prekročí stanovené hranice a priblíži sa k ľudským obydliam, Zásahový tím pre medveďa hnedého o tom dostane SMS a e-mail a bude vedieť zasiahnuť. Ochranári tak chcú zvýšiť bezpečnosť lokalít s výskytom problémových medveďov.

Telemetrické obojky zakúpila ŠOP na účely využitia zásahového tímu, dáta však budú využívať aj zoológovia.
"Prostredníctvom získaných údajov bude možné presnejšie identifikovať a monitorovať migračné koridory veľkých šeliem, vyhodnocovať ich potravné návyky, ako aj získať nové údaje o správaní problémových jedincov."