Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 27. február 2024Meniny má Alexander
< sekcia Slovensko

ŠOP: K útoku medvedice na lesníka pri Prievidzi došlo blízko brlohu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Miesto útoku sa nachádza mimo turistického chodníka, lesní pracovníci mali svojou prítomnosťou medvedicu vyplašiť z brlohu.

Banská Bystrica/Nedožery-Brezany 31. marca (TASR) – Pri obci Nedožery-Brezany neďaleko Prievidze zaútočila vo štvrtok (30. 3.) na lesníka medvedica, ktorá mala mladé. Incident sa odohral v blízkosti medvedieho brlohu. Vyplýva to z obhliadky lokality, ktorú v piatok vykonali členovia Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR. TASR o tom informoval tlačový odbor ŠOP.

Medveď mal na lesníka zaútočiť v bukovom poraste v Ostrej doline. Napadnutý muž tu bol spolu s ďalšími lesnými pracovníkmi vysádzať stromčeky. Miesto útoku sa nachádza mimo turistického chodníka, lesní pracovníci mali svojou prítomnosťou medvedicu vyplašiť z brlohu. Keď po ukončení prác schádzali dole svahom, medvedica sa k brlohu vrátila a na jedného z lesníkov zaútočila.

"Po kriku lesných robotníkov útok prerušila a z miesta ušla. Napadnutý lesník utrpel niekoľko poranení uhryznutím a po ambulantnom ošetrení v nemocnici bol prepustený do domácej liečby," priblížila ŠOP.

Ochranári vyzývajú verejnosť i turistov k zvýšenej opatrnosti. Pripomínajú, že pre minimalizáciu rizika stretu s medveďom je dobré na svoju prítomnosť upozorniť akustickým prejavom. "Vodiace medvedice v tomto období vyvádzajú svoje mláďatá von z brlohov a chránia si ich," skonštatovala ŠOP s tým, že zásahový tím oblasť útoku pri Prievidzi naďalej monitoruje.