Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Slovensko

ŠOP SR vyzýva ľudí v súvislosti s útokom medveďa na opatrnosť

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Medveď pri Tužine zaútočil na dvojicu bežcov z hustého lesného porastu.

Tužina 23. marca (TASR) - Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR vyzýva v súvislosti s útokom medveďa na muža, ku ktorému došlo v stredu (22. 3.) v katastri Tužiny (okres Prievidza), na zvýšenú opatrnosť. Oblasť incidentu monitoruje. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠOP SR Kristína Bocková.

Hlásenie o útoku medveďa na muža dostal zásahový tím ešte v stredu. Medveď tam zaútočil na dvojicu bežcov z hustého lesného porastu. Členovia tímu vo štvrtok uskutočnili obhliadku lokality v Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie.

"Medveď na jedného z bežcov zaútočil z mladého bukového porastu mimo intravilánu obce v lesnom poraste a prirodzenom prostredí. Pravdepodobne dospelý medvedí samec si v lokalite vyhľadával prirodzenú potravu - bukvice, pričom pri priblížení sa bežcov došlo k jeho vyrušeniu a zaútočil na jedného z mužov," priblížila Bocková.

Napadnutý 38-ročný muž podľa nej utrpel poranenia dolnej končatiny uhryznutím, po ošetrení v nemocnici ho prepustili do domácej liečby a jeho stav je stabilizovaný. "Počas obhliadky lokality našli členovia zásahového tímu na mieste čerstvé pobytové znaky medveďa hnedého. Zároveň sa v tejto oblasti, kde došlo k útoku, nachádza známe a obľúbené miesto na zber medvedieho cesnaku," ozrejmila.

Zásahový tím ŠOP SR z tohto dôvodu vyzýva občanov, ako aj turistov na zvýšenú opatrnosť v tejto lokalite. "V marci medvede vychádzajú z brlohov a vodiace medvedice vyvádzajú von svoje mláďatá. Pre minimalizáciu rizika stretu so šelmou je dobré na svoju prítomnosť v horách upozorniť akýmkoľvek akustickým prejavom a držať sa turistických chodníkov," odporučila Bocková.

ŠOP SR v tejto súvislosti verejnosti dáva do pozornosti krátky náučný film o správaní sa v lese s možným výskytom veľkých šeliem, ktorý je dostupný na kanáli organizácie na Youtube. Ďalšie podrobné informácie o tom, ako sa správať pri strete s medveďom, sú dostupné na webe zásahového tímu.