< sekcia Slovensko

Za spaľovanie odpadu zo záhrad hrozí pokuta

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Ak sa niekto stane svedkom vypaľovania trávy a lesných porastov, mal by to podľa envirorezortu nahlásiť.

Bratislava 14. apríla (TASR) - Envirorezort vystríha ľudí pred vypaľovaním odpadov zo záhrad či trávnatých porastov. Okrem toho, že takéto konanie ničí životné prostredie, je aj nezákonné a hrozí zaň pokuta. Spaľovanie zeleného odpadu zakazuje okrem iných zákon o odpadoch, jeho porušenie môže stáť občana do 166 eur, právnickú osobu 16.596 eur.

"Každý rok sa nájdu nezodpovední jednotlivci, ktorí tento zákaz nerešpektujú. Poškodzujú tak životné prostredie a ohrozujú seba i okolie," uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano. Zákonné spôsoby, ako sa zbaviť suchého biologického odpadu z porastov, sú kompostovanie v obecnom alebo súkromnom kompostovisku, alebo zber biologického odpadu v na to určených veľkoobjemových kontajneroch.

Ak sa niekto stane svedkom vypaľovania trávy a lesných porastov, mal by to podľa envirorezortu nahlásiť na linku tiesňového volania 112, prípadne na políciu (158) alebo mestskú políciu (159).

Na zakladanie ohňa v prírode rezort odporúča využiť oficiálne ohniská a rešpektovať všetky predpisy, pravidlá a obmedzenia, ktoré pre danú lokalitu platia. "V prípade, ak nezodpovední občania spôsobia požiar, hrozí im okrem pokuty aj trestné stíhanie," upozornil Stano.