Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Slovensko

Španielsko zaradilo Slovensko medzi štáty s vysokým rizikom nákazy

Žena s ochranným rúškom kráča okolo ľudí sediacich v bare v severošpanielskom meste Pamplona, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Pre všetkých cestujúcich do Španielska platí povinnosť predložiť vyplnený sanitárny formulár.

Bratislava 20. septembra (TASR) – Španielsko od nedele (19. 9.) zaradilo celé územie Slovenska do zoznamu štátov s vysokým rizikom nákazy. Po novom sú tak cestujúci z celej krajiny povinní preukázať sa pri vstupe do Španielska negatívnym výsledkom testu, očkovacím preukazom alebo potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19.

V prípade testu môže ísť o PCR test (RT-PCR) nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší ako 48 hodín.

Očkovacím preukazom sa môžu preukázať cestujúci zaočkovaní oboma dávkami vakcíny schválenej v EÚ (EMA) alebo tými, ktoré uznáva WHO. Kompletné očkovanie musí byť ukončené 14 dní pred príchodom.

Potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 môžu cestujúci predkladať najskôr po 11 dňoch od identifikovania ochorenia, maximálne však 180 dní po jeho vydaní.

Okrem toho pre všetkých cestujúcich do Španielska platí povinnosť predložiť vyplnený sanitárny formulár. "Vypĺňa sa spravidla 48 hodín pred odletom, keďže sa uvádza aj číslo sedadla v lietadle a pod.," uviedlo ministerstvo s tým, že ho možno vyplniť aj v bezplatnej aplikácii stiahnutej do mobilného telefónu - SpTH (Spain travel health). Po zaslaní formulára cestujúci získa tzv. zdravotný QR kód, ktorý bude prezentovať počas kontroly.

"Zoznam sa aktualizuje každých sedem dní, v zásade k pondelku nasledujúceho týždňa, preto je nevyhnutné v prípade cesty na začiatku týždňa sledovať aktualizáciu," dodal rezort.

V pondelok (13. 9.) Španielsko zaradilo do zoznamu štátov s vysokým rizikom nákazy východné Slovensko a Bratislavský kraj.