Quantcast
< sekcia Slovensko

Galkovi sa nepáči utajovanie konečnej ceny lietadiel

Spartan, ilustračné foto Foto: http://www.aleniaaermacchi.it

Ľubomírovi Galkovi sa nepáčia nielen okolnosti nákupu lietadiel, utajovanie podrobností o nákupe, ale ani to, komu budú lietadlá slúžiť.

Bratislava 23. októbra (TASR) - Podpredseda SaS Ľubomír Galko považuje nákup dopravných lietadiel Spartan ministerstvom obrany za politické rozhodnutie a zodpovednosť súčasného ministra obrany Martina Glváča (Smer-SD). Nepozdávajú sa mu však okolnosti, za akých nákup prebieha, najmä utajovanie podrobností o nákupe a spôsob platby.

Vláda v stredu (22.10.) rozhodla o nákupe dvoch talianskych taktických dopravných lietadiel C-27J Spartan. Lietadlá budú v prvom rade plniť vojenské úlohy a zabezpečia, aby slovenská armáda nestratila odborné spôsobilosti v tejto oblasti po vyradení strojov Antonov.

Okrem toho však môžu byť nasadzované pre ďalšie potreby, napríklad na riešenie úloh vyplývajúcich z domáceho a medzinárodného krízového manažmentu.

Materiál vláda prerokovala vo vyhradenom režime. Predmetom utajenia je aj konečná cena, za ktorú lietadlá SR nakúpi. Glváč vysvetlil, že sa ju podarilo znížiť oproti tej, ktorá bola vysúťažená v minulosti. Prostriedky pôjdu z rozpočtu ministerstva, prvú splátku zaplatí už tento rok, ďalšiu na budúci a kúpna cena bude podľa ministra doplatená v roku 2016.

Galkovi sa tiež nepáči, že minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) prirovnal Spartany k nákladným vozňom. "Spartany sú vhodné aj na prepravu civilistov, prevezú vojakov, ministrov, štátnych tajomníkov aj úradníkov ministerstva obrany," upozornil s tým, že sa do nich dá vkladať mobilný VIP box, ktorý poskytuje maximálny komfort.

Podľa neho treba upustiť od kúpy používaných lietadiel pre ministerstvo vnútra. Ako dodal, pozornosť by sa mala venovať zlúčeniu dvoch letiek ministerstiev vnútra a obrany do jednej, sústredenej pod rezort obrany.

Kaliňák si nevie predstaviť, že by Spartany vo väčšej miere mohli pomôcť pri zabezpečení úloh, ktoré má na starosti letka ministerstva vnútra. "Spartan je nákladné lietadlo bez okien, s prázdnym vnútorným hangárom, v ktorom sa preváža náklad a vojaci," vysvetlil po stredajšom rokovaní vlády.

Pripustil, že stroj je teoreticky použiteľný aj na núdzovú prepravu civilistov, napríklad zranených turistov. "Určite vie núdzovo slúžiť aj v prípade, ak sa niečo hrozné stane a nemáme žiadnu inú leteckú kapacitu, ale je to trochu komplikované," dodal.