Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. október 2023Meniny má František
< sekcia Slovensko

Spievankovo je na scéne 20 rokov, výročie oslávi na turné

Na snímke Mária Podhradská ako Spievanka a Richard Čanaky ako Zahrajko pózujú pri príležitosti Medzinárodného dňa detí v Grand Hoteli Kempinski High Tatras na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách 8. júna 2014. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Piesne a príbehy Spievankova pomáhajú deťom objavovať svet, formujú ich vzťah k hudbe a umeniu, učia ich základným zručnostiam, ale aj morálnym a ľudským hodnotám.

Bratislava 23. marca (TASR) - Najúspešnejší slovenský detský projekt Spievankovo oslavuje 20. výročie. Mária Podhradská a Richard Čanaky už 20 rokov pomáhajú rodičom a pedagógom s výchovou detí prostredníctvom ich krásnych náučných príbehov a piesní. Na konte majú neuveriteľných 27 CD, vyše 600 skladieb a osem DVD. Spievanka a Zahrajko oslávia okrúhle výročie špeciálnym turné. TASR o tom informovala PR manažérka Nora Krchňáková.

Piesne a príbehy Spievankova pomáhajú deťom objavovať svet, formujú ich vzťah k hudbe a umeniu, učia ich základným zručnostiam, ale aj morálnym a ľudským hodnotám, ako sú priateľstvo, láska, empatia, tolerancia a rodina. Projekt vznikol pred 20 rokmi, kedy Mária Podhradská a Richard Čanaky nahrali prvé detské piesne na CD.

"Vždy som chcela robiť s deťmi. Išla som za svojím cieľom a vybrala som si povolanie učiteľka materskej školy. Deti sú obrovskou studňou pozitívnej energie, sú čisté, dôverčivé a úprimné. Preto si veľmi intenzívne uvedomujem zodpovednosť, ktorú pri našej tvorbe voči nim máme. Citlivo vyberáme témy, spracovanie, slová, akým sa im prostredníctvom piesní a príbehov prihovárame," uviedla umelecká riaditeľka Spievankova Mária Podhradská.

Nápad vytvoriť rozprávkové postavy Spievanku a Zahrajka vznikol ako reakcia na požiadavky rodičov zažiť a vypočuť si piesne naživo. Mária kúpila farebné montérky a kockované obrusy, z ktorých ušila prvé košele.

"Najradšej spomínam na časy, keď sme začínali. Boli sme ako jedna kočovná rodina. Mal som gitaru, stojan s notami a Máriu, ktorá všetky deti na koncerte organizovala. Žili sme prítomnosťou, spávali na karimatkách, cestovali tisíce kilometrov krížom Slovenska, spoznávali rôzne osudy ľudí, z ktorých sú mnohí do dnešného dňa kamarátmi," spomína Richard Čanaky.

Rozprávková krajina plná hudby a dobrej nálady s názvom Spievankovo má dnes vyše 100 rôznych rozprávkových postáv. Najbližšie môžu detskí aj dospelí fanúšikovia Spievankovo zažiť na veľkom turné po celom Slovensku.