< sekcia Slovensko

SPK: Štát pri kvóte na lov vlka pristúpil k aktívnemu manažmentu

Na archívnej snímke z 13. novembra 2018 vlk dravý (Canis lupus). Foto: TASR/AP

Envirorezort pripravuje vyhlášku, ktorou sa vlk dravý zaradí medzi chránených živočíchov.

Bratislava 28. októbra (TASR) - Štát pri schválení kvóty podľa SPK pristúpil k aktívnemu manažmentu populácie v súlade s programom starostlivosti o vlka dravého na Slovensku. Tvrdí to Slovenská poľovnícka komora (SPK) v reakcii na schválenú kvótu odstrelu 50 vlkov v najbližšej poľovníckej sezóne.

Na príprave programu, jeho pripomienkovaní a schvaľovaní sa zúčastnili aj mimovládne organizácie, ktoré požadovali nulovú kvótu na lov vlka. "Cieľom odbornej komisie i programu starostlivosti je hľadanie konsenzu medzi ochranou šeliem a hospodárením v krajine," podotkli poľovníci. Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) podľa SPK schválil kvótu na lov vlka dravého preto, lebo je zodpovedný za dôstojný a zmysluplný život na vidieku.

SPK približuje, že Zväz chovateľov oviec a kôz uvádza vlka ako jeden z faktorov, prečo ľudia prestávajú chovať ovce. Pre jednotlivcov je to v mnohých prípadoch likvidačné. "Ak vlk strhne zo 100 oviec 50, tak to môžeme v prenesenom slova zmysle považovať za 'priemyselnú haváriu'. Priemyselná havária je však aj v dobre fungujúcom a prosperujúcom podniku likvidačná," konštatuje poľovnícka komora.

Medzirezortná skupina na určenie kvóty zvážila údaje o monitoringu vlka od Národného lesníckeho centra. Štátna ochrana prírody, ktorá vykonáva monitoring šeliem, na rokovanie neposkytla žiadne údaje o populácii vlka, hoci nimi disponuje, uviedli poľovníci. Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) v utorok povedal, že Národné lesnícke centrum na stretnutí odprezentovalo iba neúplne odhady populácie.

SPK podáva aj trestné oznámenie za nebezpečné vyhrážanie sa skupine obyvateľstva na sociálnych sieťach v súvislosti so schváleným odstrelom vlkov.

Ministerstvo pôdohospodárstva odôvodnilo svoje rozhodnutie rastúcou populáciou tohto predátora a ochranou hospodárskych zvierat. Zároveň iniciatíva My sme les aj Lesoochranárske združenie VLK vyzvali šéfa agrorezortu Jána Mičovského (OĽANO), aby zrušil schválenú kvótu na odstrel vlkov. Združenie podalo aj sťažnosť Európskej komisii pre porušenie európskej aj slovenskej legislatívy pri rozhodovaní o love vlka.

Envirorezort pripravuje vyhlášku, ktorou sa vlk dravý zaradí medzi chránených živočíchov. Jeho usmrtenie by tak bolo trestným činom.